קבלן רשום הנדסאי בניין

תוכן עניינים

קבלן רשום הנדסאי בנייןעל פי החוק בישראל, קבלן רשום יהיה רשאי לפעול הלכה למעשה רק אם הצוות שלו יכלול הנדסאי בניין מורשה. עם זאת, בחלק מהמקרים קבלנים עשויים להחזיק בהסמכה מהסוג של הנדסאות בניין, מה שמאפשר להם לפעול עצמאית גם ללא הסיוע המקצועי של הנדסאי או מהנדס בתחום. 

ישנם קריטריונים שונים בהם קבלן רשום הנדסאי בניין צריך לעמוד, כאשר לא כל הנדסאי בניין או קבלן בהכרח יהיו רשומים ברשם הקבלנים. זאת, משום שהתהליך של הפיכה לקבלן רשום הנדסאי בניין הוא תהליך מורכב וכזה שגוזל משאבים, מאמצים וזמן. נכון להיום, מתוך לא מעט קבלנים בישראל, רק חלקם רשומים ברשם הקבלנים. בתוך כך, ישנם כמה יתרונות מובהקים ברישום הקבלן בפנקס הקבלנים, אלו הם:

  • שקיפות ואמינות: קבלנים רשומים הם קבלנים שנתפסים מהימנים יותר, כיוון שפרטיהם שקופים לציבור ולעיונו החופשי. כך, הלקוחות יכולים לדעת במדויק מי אותו קבלן שהם בוחרים להסתייע בו. 
  • מכרזים ביטחוניים, עירוניים וממשלתיים: מכרזים מהסוגים האלו נחשבים רווחיים יותר מאשר פרויקטים פרטיים, וללא רישיון קבלן רשום, לא ניתן להירשם אליהם 
  • הגדלת פרויקטים: ככל שסיווג הקבלן הרשום עולה מסיווג של ג1 (סיווג ראשוני לקבלנים), כך יוכל לפי החוק הקבלן להיות רשאי להרוויח סכומים גבוהים יותר. 
  • עובדים זרים: רק קבלנים רשומים ברשם הקבלנים הישראלי רשאים להעסיק עובדים פלסטינים או עובדים זרים אחרים. 
  • בידול: קבלנים רשומים יכולים לייחד ולבדל את השירות שלהם מאותם קבלנים שאינם מורשים. 
  • קבלת היתרים: ישנם היתרי בנייה שונים אשר ניתנים אך ורק לקבלנים רשומים, לרבות בניית ממ"ד, הוספת מרפסות בבניינים, מרתפים ועוד. 

קריטריונים עבור קבלן רשום הנדסאי בניין

כאמור, החוק בישראל מאפשר לקבלנים לעסוק בתחומם כל עוד הם קבלנים רשומים ברשם הקבלנים הישראלי, קרי פנקס הקבלנים. בעוד כי זהו החוק הכללי בארץ, האישור עצמו, כלומר רישיון הקבלן הרשום, ניתן על ידי משרד השיכון. התהליך להוצאת רישיון הקבלן הרשום כרוך בהיבטים הבאים:

  1. בחינת הקריטריונים: בשלב הראשון לתהליך, משרד השיכון יבחן את העמידה של הקבלן בקריטריונים, שהם הוותק וכן ההשכלה הפורמלית של הקבלן. 
  2. בחינת עבר הקבלן: ככלל, קבלנים לא יכולים להירשם בפנקס הקבלנים אם יש להם עבר פלילי, אלא אם חלפו 3 שנים מהמועד של ריצוי העונש. 
  3. בחינת ניסיון הקבלן: משרד השיכון יבחן מקרוב את סוג הניסיון שיש לקבלן הלכה למעשה, כאשר בחלק מהענפים יידרשו יותר שנות ניסיון מאשר בענפים אחרים. 

יש לציין, בכל ענף קבלנות הקריטריונים משתנים, ולכן נדרשת בדיקה של אותם קריטריונים בכל ענף בו אנשי המקצוע שואפים לעסוק ולהירשם ברשם. 

כמה רשאי להרוויח קבלן רשום?

אם מדובר על ענף קבלנות הבנייה, כידוע, הרווחים לכל פרויקט נקבעים בהתאם לרמת הסיווג של הקבלנים. למשל, קבלנים בסיווג ג1 יוכלו לבצע אי אלו עבודות בנייה עד סך של 4.3 מיליון ₪. ככל שמטפסים בוותק ונרשמים כקבלנים בסיווג גבוה יותר, ככה הקבלנים יכולים להגיע עד סיווג ג5 ולבצע פרויקטים ללא הגבלת היקפים ורווחים.  

כפי שניתן לראות, היתרונות ברישום הקבלן טמונים בעיקר בהיבטים הפיננסיים בענף. ללא רישום כקבלנים רשומים, אתם בעצם תהיו מוגבלים ברמת ההכנסות שתוכלו להרוויח בתחום שלכם. זאת, במיוחד כאשר מדובר על ענף הבנייה. כמו כן, ענפי קבלנות נוספים יכולים לכלול את ענף האינסטלציה, האיטום, החשמל ועוד. גם במקרים אלו, ישנם סיווגים אשר קובעים את רמת ההכנסות והיקף הפרויקטים שהקבלנים יכולים לקחת על עצמם. 

בהתאם למה משתנים הקריטריונים לקבלן הנדסאי בניין?

אמנם הקריטריונים לקבלן רשום משתנים בהתאם לסוג הענף והקבלן, אבל הם גם משתנים בהתאם לרקע המקצועי והלימודי של הקבלן. בנקודה הזאת, נכנס לתמונה הנושא של קבלן רשום הנדסאי בניין. בפועל, קבלן רשום הנדסאי בניין נדרש להציג ראייה לכך שיש לו 4 שנות ותק בתחום. זאת, בנוסף להוכחת הסמכות המקצועית של אותו קבלן. 

חשוב לציין, הקריטריונים ישתנו בהתאם לעבודות בפועל שביצע הקבלן בעבר, כאשר חובת ההוכחה היא על הקבלן בלבד. בהתאם לסוגי העבודות שביצע בעבר, ייתכן שיידרש להציג חשבוניות מס על ביצוע פרויקטים, הזמנות עבודה וכולי. לאחר שאנשי המקצוע משלימים 4 שנות ותק בענף, הם יוכלו להגיש בקשה לקבלת רישיון קבלן רשום מסוג הנדסאי בניין. 

כיצד מגישים בקשה לרישיון קבלן רשום הנדסאי בניין?

בראש ובראשונה, חשוב לדעת שהתהליך של קבלת הרישיון הנכסף כרוך בכמה שלבים שונים. לפני שמגישים את הבקשה עצמה, מה שאפשר לעשות חלקית בצורה מקוונת, יש לרכז ולאגד את כלל המסמכים והטפסים הרלוונטיים לתחילת והמשך התהליך להוצאת הרישיון. באותה הנשימה, חשוב לציין כי ישנם אנשי מקצוע שמסייעים בכלל התהליך, כמו למשל חבורת פרטיות כדוגמת היחידה לרישום קבלנים.

אם אין בכוונתכם להסתייע בחברה חיצונית שיכולה לסייע בקבלת הרישיון, ההמלצה היא לקבל עזרה משפטית. ישנם עורכי דין המתמחים בתחומים אלו, והם יוכלו לעזור לכם עם ההיבטים השונים הכרוכים בתהליך. עם זאת, ההמלצה היא דווקא כן לקבל סיוע מקצועי. מדוע? המשיכו לקרוא. 

מדוע לקבל סיוע מקצועי בהוצאת רישיון קבלן רשום?

במילים פשוטות, סיוע מקצועי יכול לסייע לכם לקבל את הסיווג הגבוה ביותר הניתן בסטטוס הנוכחי שלכם. במילים אחרות, אתם תוכלו להיות מסווגים בתור קבלנים רשומים אשר רשאים לקבל עבודות בהיקפים הרבה יותר משמעותיים. 

לאחר כמה שנים, תוכלו אפילו להתקדם עד כדי סיווג ג5, מה שיאפשר לכם לקבל עבודות בנייה ללא כל הגבלות. כמו כן, סיווג גבוה יותר משמע קבלת פרויקטים ומכרזים שלא הייתם מקבלים אם הסיווג שלכם היה נמוך. 

לא קל למצוא קבלן איכותי. זה לוקח קצת זמן ומאמץ כדי למצוא את המתאים, אבל יש כמה דרכים להקל על התהליך. למשל, לבדוק אםזה לוקח קצת זמן ומאמץ כדי למצוא את המתאים, אבל יש כמה דרכים להקל על התהליך. למשל, לבדוק אם מדובר בקבלן רשום הנדסאי בניין. מה זה אומר וכיצד זה ישליך על איכות הפרויקט? מדובר בקבלן רשום הנדסאי בניין. מה זה אומר וכיצד זה ישליך על איכות הפרויקט? הנה כל המידע לפניכם.

כדי שקבלן יוכל להיות רשום בתור קבלן רשום בפנקס הקבלנים הישראלי, הוא חייב שתהיה לו את ההשכלה הנדרשת לשם כך. ואמנם ההשכלה הנדרשת היא הנדסאי בניין ומנהל עבודה, אבל לא כל הקבלנים הרשומים הם אכן הנדסאים ולמדו הנדסה. כיצד קבלן יוכל להירשם בתור קבלן רשום, גם אם אין לו את ההשכלה הנדרשת? יש לכך פתרונות, אבל קודם כל בואו נבין מיהו הקבלן הרשום, מיהו הנדסאי הבניין ומה התפקידים האלו כוללים.

מיהו קבלן בנייה ושיפוצים ומה תפקידו כולל?

קבלן הבנייה והשיפוצים אחראי על ניהול פרויקט הבנייה מתחילתו ועד סופו. זה כולל פיתוח תוכנית, העסקת האנשים הנכונים ווידוא שהכול מתנהל בזמן ולפי תוכניות העבודה הנדרשות ע"י הלקוחות. לפיכך, קבלני בנייה נשכרים בדרך כלל על ידי לקוח או בעל נכס כדי לנהל את הפרויקט שלהם מתחילתו ועד סופו. הם דואגים לכל היבטי הפרויקט לרבות תכנון, ארגון וביצועו בזמן.

קבלני בנייה ושיפוצים הם אנשי מקצוע שעובדים עם מבני מגורים ומסחר כאחד. הם מפקחים על כל תהליך הבנייה והשיפוץ, מתכנון ועד בנייה, דרך הפיקוח על הפרויקט ועד לסיומו. קבלן בניה ושיפוצים צריך להיות מיומן במספר תחומים שונים. הם צריכים לדעת איך לנהל תקציבים, איך לתכנן פרויקט, איך להעסיק עובדים ולתאם אותם עם תכנון הפרויקט, איך לקבוע האם חומרים מספיקים לתקציב הפרויקט או לא וכו'. אם אין להם את המומחיות הנדרשת, הם צריכים לשכור קבלני משנה, למשל, קבלני ביוב, גז, אינסטלציה, חשמל וכו'. כמו כן, קבלני בנייה ושיפוצים עובדים עם אדריכלים כדי ליצור תוכניות לבנייה ושיפוץ.

מיהו הנדסאי בניין ומה תפקידו כולל?

הנדסאי בניין הוא מי שאחראי על תכנון, הקמה ותחזוקה של מבנים. הנדסאים אלו יכולים להיות מהנדס אזרחי, מכונות, חשמל או כימיה, בניין וכו'. הנדסאים מתכננים מבנים ומערכות כדי להפוך אותם ליעילים יותר, בטוחים וברי קיימא. הם גם בונים אבות טיפוס של הרעיונות שלהם כדי לבדוק אותם לפני שהם נבנים בקנה מידה גדול יותר.

הנדסאים עובדים לרוב בצוותים עם מומחים אחרים כמו אדריכלים, מעצבים ומנהלי פרויקטים כדי לוודא שכל פרט נלקח בחשבון בעת תכנון מבנה כזה או אחר. אם הקבלן הוא גם הנדסאי, הוא למעשה יכול לחסוך את העלות של הנדסאי בניין. כאמור, אם לקבלן את ההשכלה הנדרשת, הוא יוכל להעסיק הנדסאי חיצוני ואף לקבל אישור רישום קבלן כחוק.

האם קבלן רשום חייב להיות מנהל עבודה?

כדי שהנדסאי יירשם בתור קבלן רשום בפנקס הקבלנים הישראלי, הוא חייב להיות מנהל עבודה ולהציג את שנות הניסיון הנדרשות בתחום הזה. ככלל, מנהל עבודה הוא מפקח אתר בניה ושיפוצים המטיל משימות על העובדים. כמו כן, הוא אחראי לוודא שעבודות הבנייה נעשות על פי התוכניות והמפרטים.

למנהל עבודה באתרי בנייה ושיפוצים יש תחומי אחריות רבים. הוא אחראי להטלת משימות לעובדים, לוודא שהעבודה נעשית על פי מפרט ושמירה על קשר טוב עם קבלני משנה. באופן כללי, אפשר להגיד שמנהל עבודה הוא אדם שאחראי על אתר בנייה ושיפוצים. הוא מפקח על עבודתם של העובדים האחרים ומוודא שהם פועלים לפי הנחיות הבטיחות. כמו כן, מוודא מנהל העבודה כי העבודה מתבצעת על פי התוכנית, ומתאם עם מחלקות נוספות כגון רכש, עיצוב וכספים בפרויקטים גדולי היקף. ולא פחות חשוב, מנהלי עבודה בתחום הבנייה אחראים לבטיחות העובדים ולאיכות העבודה.

טיפים למציאת קבלן שיפוצים ובנייה איכותי

אם אתם לקראת עבודת בנייה או שיפוץ נרחב, הטיפים הבאים יעזרו לכם למצוא קבלן אמין לצרכים המדויקים שלכם. בראש ובראשונה, הכי חשוב לבקש המלצות מחברים, בני משפחה ועמיתים. הם יכולים לחלוק אתכם את החוויות שלהם וגם לתת קצת תובנות לגבי איכות העבודה שקבלן מסוים עשי להציע לכם.

שנית, יהיה חשוב לבדוק ביקורות באתרי מדיה חברתית כדי לקבל מושג כיצד אחרים דירגו את השירות שקיבלו מהקבלן שלהם. הרשת בימינו עמוסה בחוות דעות, ביקורות והמלצות, ככה שלא בעיה לאתר קבלנים איכותיים. כמו כן, חפשו קבלנים באזור שלכם, כי ככל שהקבלן יהיה קרוב אליכם יותר, כך הוא יוכל לחסוך בעלויות שונות (כמו הסעת פועלים ושינוע ציוד).

ואם איתרתם קבלן ספציפי שאיתו תרצו לעבוד, עיינו באתר האינטרנט שלו כדי לראות איזה סוג של פרויקטים הוא עשה בעבר. כך תוכלו להיות בטוחים שהוא מוסמך לבצע גם את הפרויקט שלכם, בין אם שיפוץ או בנייה. אמנם מציאת הקבלן המתאים לפרויקט השיפוץ או הבנייה הבא שלכם יכולה להיות משימה לא פשוטה, אבל אם תקפידו על הדגשים הנ"ל זו תהיה משימה קלה יותר.

שתפו את המאמר:
צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!