רישום קבלן חשמל

תוכן עניינים

רישום קבלן חשמלכיום, כל קבלן שרוצה לעבוד בצורה חוקית ומסודרת צריך להירשם בפנקס הקבלנים. הרישום מאפשר לקבלן להנות מיתרונות שונים כמו גישה למכרזים או העסקת עובדים פלסטינאים אך הוא כולל בתוכו קשיים רבים. במסגרת הרישום הקבלנים מסווגים לפי הענף בו עובדים כמו בניה, אינסטלציה או כמובן חשמל. על רישום קבלן חשמל נרחיב במאמר הבא. 

מהו רישום קבלן חשמל?

על מנת לבצע רישום קבלן חשמל, על הקבלן לעמוד במספר תנאי סף שונים. מטרתם של תנאים אלה היא לסנן את הקבלנים ולאפשר ללקוחות לדעת מי הקבלנים המקצועיים ביותר. בין תנאי הסף בהם הקבלן צריך לעמוד- 

  • ניסיון- בשביל להירשם בפנקס הקבלנים, על קבלן החשמל להיות בעל מקצוע ותיק ומנוסה. על הקבלן להוכיח שיש לו 5 שנות ניסיון לפחות וכי הוא התנסה במספר פרויקטים שונים בהם תכנן והקים מערכות חשמל מורכבות. 
  • השכלה- תנאי סף נוסף בו על הקבלן לעמוד הוא ללמוד במוסד השכלה שמוכר על ידי משרד הרווחה. הקבלן חייב לעבור קורס מקצועי רלוונטי.
  • מבחן- על קבלן החשמל לעבור מבחן התאמה רלוונטי בתחום החשמל על מנת להירשם בפנקס הקבלן כקבלן חשמל. 
  • עבר פלילי נקי- רישום קבלן חשמל מחייב עבר פלילי נקי, ללא רישומים פליליים בתחום העיסוק של הקבלן בשלוש השנים האחרונות. בנוסף הקבלן לא יכול להיות בפשיטת רגל או חבר בתאגיד שעומד לקראת פירוק.  

העבודות שמבצע קבלן חשמל רשום

קבלן חשמל רשום מאפשר לו להנות ממגוון יתרונות שונים כמו מוניטין חיובי והעדפה של לקוחות. אך בנוסף היתרונות באים לידי ביטוי גם בעבודות שיכול קבלן החשמל לבצע. למעשה, מאחר שמדובר בחשמלאי מוסמך בעל ניסיון רב, הוא יוכל לבצע כל עבודה של חשמלאי מוסמך ובנוסף לכל פרויקטים מורכבים וגדולים הרבה יותר. למעשה, תפקידו המרכזי של קבלן חשמל הוא לתכנן ולהקים מערכות חשמל מורכבות. אך כמו קבלן בנייה, קבלן החשמל מהווה את הסמכות העליונה בכל הקשור לתפקוד מערכת החשמל במבנה שהוא ליווה. לבסוף, לאחר שהמערכת שקבלן החשמל תכנן והקים עובדת, חברת החשמל תבוא לוודא כי המערכת מתפקדת כראוי. 

הסיווג של קבלן החשמל

במסגרת רישום קבלן חשמל, הרישום יכלול את הסיווג של הקבלן. הסיווג מחולק על פי אותיות, מספרים וקוד ענף ומאפשר לכם להבין את התחום של הקבלן ואת ההיקף בו יכול לעבוד- 

  • אותיות

רישום קבלן חשמל וכל קבלן כולל קודם כל סיווג לענפים שמסומנים באותיות א/ב/ג. ההבדל בין שלוש הקבוצות הללו יבוא לידי ביטוי בהיקף הפרויקטים המותרים לביצוע על ידי הקבלן. קבוצה א מתארת את היקף העבודה הגדול ביותר, קבוצה ב את היקף העבודה הנמוך יותר וקבוצה ג' את היקף העבודה הנמוך ביותר. החלוקה לקבוצות תלויה בכנף בו אתם עוסקים ולא ניתן לעבור בין קבוצות. קבלן חשמל יהיה מסווג בקבוצה א', כלומר הוא יוכל לבצע עבודות בהיקפים גדולים במיוחד. 

  • מספרים

עוד אלמנט בסיווג הוא המספר. קבוצת המספרים למעשה מתארת את ההיקף הכספי המקסימלי של הפרויקטים שהקבלן יוכל לבצע. כלומר, לאחר החלוקה לקבוצת אותיות, כל קבלן יקבל מספר שיתאר את היקף העבודה מבחינה כספית. המספרים ינועו מ1 עד 5 ומתארים את המחיר המקסימלי שהקבלן יכול לגבות. המחירים מתעדכנים פעמיים בשנה באפריל ובאוקטובר. ככל שהמספר גבוה יותר כך הקבלן יוכל לבצע עבודות במחירים גבוהים יותר. כל קבלן שנרשם לפנקס הקבלנים יתחיל את הסיווג במספר 1 והדירוג שלו יעלה עם הזמן. כאשר מדברים על העלאת סיווג של קבלנים מדובר על העלאת המספר. כך גם רישום קבלן חשמל יתחיל תמיד במספר 1 ויעלה עם הזמן. 

  • קוד ענף

אלמנט נוסף בסיווג קבלנים הוא קוד הענף. קוד הענף למעשה מיועד להבדיל בין הענפים השונים וחוץ מזה אין לו תפקיד מהותי. כל ענף יקבל קוד של שלוש ספרות. קבלן חשמל יכול לקבל את הקוד  160 עבור חשמלאות ותקשורת במבנים או 270 עבור קווי חשמל (צנרת וכבלים) ומערכות תאורת כבישים ורחובות. 

בחירת קבלן חשמל

אחד הפרמטרים החשובים לפני שאתם מתחילים עבודה כלשהי היא לבחור כמו שצריך את איש המקצוע. כך גם בנוגע לקבלן חשמל. רישום קבלן חשמל מאפשר לכם להיות בטוחים שאתם מבצעים החלטה מושכלת ובוחרים בקבלן מקצועי, בעל הכשרה טובה וניסיון בתחום. על מנת לבדוק האם מדובר בקבלן רשום תוכלו להיכנס לאתר של רשם הקבלנים ולבצע בדיקה קצרה במיוחד. במידה שהקבלן אינו רשום בפנקס הקבלנים, תוכלו לדעת שהוא משתמש בכינוי קבלן לצרכים מסחריים בלבד ומומלץ לא לבחור בו. במסגרת הרישום תוכלו לראות את הסיווג של הקבלן ולוודא שיש לו הסמכה לעסוק בסוג העבודה שאתם מעוניינים בה- בניה, שיפוצים, חשמל, אינסטלציה וכדומה. בנוסף, על מנת להיות בטוחים שאתם בוחרים קבלן חשמל מקצועי ואמין כדאי לבדוק המלצות ועבודות קודמות של הקבלן. כך תוכלו להתרשם מרמת המקצועיות של הקבלן. בנוסף מומלץ לבצע השוואת מחירים בשביל לבחור בקבלן המתאים לכם ביותר גם מבחינת התקציב. 

קבלן חשמל רשום הוא אדם בעל הידע, הכישורים והניסיון לתכנן, להתקין ולתחזק מערכות חשמל, תשתיות, מוצרי חשמל ועוד. הנה כל מה שצריך לדעת על קבלן חשמל רשום, על סוגי העבודות שהוא יבצע וכל מה שבין לבין. בעזרת המידע הבא תוכלו לבחור בצורה מדויקת את החשמלאי שלכם.

קבלן חשמל חייב להיות בעל רישיון ממדינת הרישום ולציית לכל החוקים, כאשר הם אחראים במקביל לוודא שכל המתקנים תואמים לקוד החשמל הלאומי והתקנים הבטיחותיים הרלוונטיים. ומעבר לכך שקבלן חשמל רשום הוא מי שיש לו רישיון לספק שירותי חשמל, אותו איש מקצוע צריך להיות גם מבוטח ולהציע אחריות על עבודותיו. לפיכך, תפקידו של קבלן חשמל רשום הוא להתקין, לתחזק ולתקן את החיווט והציוד הנלווה בבניין או במבנה אחר. במקרה של תקלות, יהיה החשמלאי אחראי על השבת הסדר והתקינות של מערכות החשמל השונות.

מיהו קבלן חשמל רשום?קבלן חשמל רשום הוא אדם בעל הידע, הכישורים והניסיון לתכנן, להתקין ולתחזק מערכות חשמל, תשתיות, מוצרי חשמל ועוד.

קבלן חשמל רשום הוא איש מקצוע שהוסמך להתקין, לתחזק ולתקן חיווט חשמלי, מוצרים חשמליים, תשתיות חשמל ועוד. מאידך, חשמלאי שאינו קבלן רשום אינו יכול לעשות את כל האמור לעיל (אולי למעט התקנת מוצרי חשמל).

בהתאם לסוג ההסמכה שלו, קבלן חשמל רשום מורשה לעבוד בכל סוגי מבני המגורים והמסחר. זה כולל בניינים רבי קומות, בתי ספר, בתי חולים ומתקנים תעשייתיים, מרכזי קמעונאות גדולים מאוד ועוד. זאת, בעוד שחלק מתחומי החשמלאות דורשים מהקבלנים להיות ומחים בתחומם ולהחזיק הסמכות נוספות.

מה כולל התפקיד של קבלן חשמל רשום?

קבלנים הם בדרך כלל פרילנסרים או אנשי מקצוע עצמאיים שעובדים על בסיס פרויקט אחר פרויקט. הם נשכרים בדרך כלל לפרויקטים קצרי טווח, אך חלק מהמקרים יצריכו את העסקתם לפרקי זמן ארוכים. לפיכך, חשוב שהלקוחות והקבלן יסכימו מה יהיה תפקידו של הקבלן טרם העסקתו, על מנת למנוע בלבול או אי הבנות.

מטבע הדברים, תחומי האחריות של הקבלן תלויים בתפקיד העבודה שלו ובחוזה שהוא חתם עם החברה או הלקוח שאיתו הוא עובד. למשל, פעמים רבות נשכרים קבלני עבודות חשמל להתקנה, תיקון ותחזוקה של מערכות חשמל. קבלנים חשמל רשומים יכולים לשמש גם כדי לספק עצות כיצד לפתור בעיית חשמל, או אפילו לספק נקודת מבט חדשה על הנושא (כמו לייעץ לגבי דרכים לחיסכון באנרגיית חשמל).

על מה עוד קבלן חשמל רשום יהיה אחראי?קבלן חשמל רשום יצטרך לספק הצעת מחיר טרם הוא מתחיל את עבודתו, מה שיעזור ללקוח להתאים את תקציבו לסוג העבודה.

הקבלן אחראי לוודא שההתקנה עומדת בכל תקני הבטיחות ועומדת בכל חקיקה החלה על עבודתו. כמו כן, קבלנים גם אחראים לספק את כל המידע הדרוש ללקוח למטרת ניהול התקציב לסוג העבודה. במילים אחרות, קבלן חשמל רשום יצטרך לספק הצעת מחיר טרם הוא מתחיל את עבודתו, מה שיעזור ללקוח להתאים את תקציבו לסוג העבודה.

לגבי עבודות בהיקפים גדולים, חלק מהקבלנים מתמחים בעבודות חשמל גדולות ולעתים קרובות הם נשכרים לעבוד בפרויקטים רחבי היקף, כמו תחנות כוח או תשתיות אחרות הדורשות חשמל לתפקוד תקין. באופן זה, תוכל להיות התאמה נכונה בין הקבלן לסוג עבודת החשמל שיבצע.

כיצד נקבע מחיר עבודות חשמל?

מחיר עבודת החשמל נקבע לפי מורכבות העבודה והחומרים הדרושים לסיומה. במהלך העבודה ואפילו טרם הביצוע שלה, הקבלן ייקח בחשבון את כל הסיכונים העשויים להיות קשורים לפרויקט, כגון גישה לחשמל או קרבה לחוטים עיליים.

מחיר עבודות החשמל נקבע לפי עלות החומרים, קושי, משך הפרויקט ועלויות התקורה של הקבלן. להרבה קבלני עבודות חשמל יש תשלום קבוע עבור פרויקט נתון. אחרים עשויים לחייב לפי שעה או לפי מידה אחרת. כמו כן, המחיר ישתנה בהתאם למיקום, תעריפי העבודה ועלויות החומרים באזור זה.

קבלן חשמלן מורשה יהיה יקר יותר מחשמלאי לא מורשה?על מה עוד קבלן חשמל רשום יהיה אחראי? הקבלן אחראי לוודא שההתקנה עומדת בכל תקני הבטיחות ועומדת בכל חקיקה החלה על עבודתו.

אכן כן, קבלן מורשה יגבה תעריף גבוה יותר, מכיוון שהוא השקיע בתהליך ההכשרה וההסמכה שלו כדי לעמוד בסטנדרטים ובתקני הבטיחות השונים. קבלנים ללא רישיון עשויים לגבות פחות, אך ללא כל פיקוח ממשלתי או הכשרה, ייתכן שהם לא יהיו מוסמכים או בטוחים כמו חשמלאי מורשה.

כדי לאתר את הקבלן הנכון לסוג העבודה שלכם, ריכזנו עבורכם מספר טיפים שיעזרו לכם לדייק את בחירתכם באיש המקצוע הנכון. המשיכו לקרוא, הנה טיפים למציאת קבלן חשמל מורשה לסוג העבודה שלכם.

טיפים למציאת קבלן חשמל מורשה

קודם כל, תתחילו עם מחקר קבלנים מקומיים באזור שבו אתם צריכים לבצע את העבודה. ככל שתמצאו קבלן קרוב יותר לאזור זה, ככה עלויות התקורה של הקבלן יהיו יותר נמוכות ומחיר עבודתו יתאים יותר לתקציבכם. לפיכך, מציאת קבלנים בקרבת מקום היא תמיד יתרון. כמו כן, באינטרנט, תוכלו לקבל מידע נוסף על הקבלן ולראות דוגמאות לעבודותיו לפני שתעסיק אותו.

זכרו, קבלנים נשכרים להשלמת משימות או פרויקטים ספציפיים. מטבע הדברים, לרוב הם עובדים על בסיס שעתי. אבל יחד עם זאת, ללקוח יש גמישות רבה באופן שבו הוא רוצה שהקבלן יעבוד. אם כך, הפעילו את כושר המיקוח שלכם ותמצאו את דרך העבודה הנכונה והמשתלמת ביותר עבורכם.

שתפו את המאמר:
צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!