רישיון קבלן שיפוצים

תוכן עניינים

רישיון קבלן שיפוציםמתוך כלל התחומים בענף הבניין, תחום השיפוצים הוא התחום בו ניתן למצוא את הכמות הגדולה ביותר של קבלנים שאינם רשומים ואינם מורשים על פי החוק. ואכן, החוק בישראל מחייב כל קבלן, לרבות קבלן שיפוצים, לאחוז ברישיון מתאים ולהירשם בפנקס הקבלנים המנוהל על ידי רשם הקבלנים במשרד השיכון. העניין הוא, שקבלן שיפוצים בלתי מורשה, מוגבל מאוד בהיקף הפרויקטים בהם הוא יכול לקחת חלק ועל אף שרבים מוצאים את פרנסתם גם במגבלות הללו, הרי שהוצאת רישיון קבלן שיפוצים יכולה לפתוח בפניהם שוק עצום שלא יכלו לפנות אליו קודם לכן. אז איך מוציאים רישיון קבלן שיפוצים? מי יכול להוציא רישיון כזה ומהם התנאים בהם צריך לעמוד המבקש בכדי לקבל את הרישיון? על שאלות אלו ועוד, ממש כאן בשורות הבאות.

 

האם קבלן מורשה זה אותו דבר כמו קבלן רשום?

התשובה היא בהחלט כן. על פי החוק במדינת ישראל, כל קבלן בכל תחום חייב לאחוז ברישיון מתאים מטעם המשרד הממשלתי שאחראי על הענף בו הוא עוסק. בתחום הבניין, משרד ממשלתי זה הוא משרד השיכון, אם כי על כל תהליך ההכשרה של הקבלן אחראי דווקא משרד העבודה והרווחה. בענף הבניין, כל קבלן שמוציא רישיון נרשם במאגר נתונים הנקרא פנקס הקבלנים המנוהל על ידי רשם הקבלנים במשרד השיכון. במילים אחרות, כל קבלן שמקבל רישיון הופך להיות קבלן רשום בפנקס הקבלנים, וכל קבלן שרשום בפנקס הקבלנים הוא גם קבלן מורשה. על כן, הוצאת רישיון קבלן שיפוצים הופכת אתכם אוטומטית לקבלני שיפוצים רשומים.

 

האם קבלן שיפוצים מקבל רישיון ייחודי לשיפוצים?

גם פה התשובה היא כן. פנקס הקבלנים הוא לא סתם רשימה ארוכה של קבלנים בעלי רישיון, אלא מאגר מידע המחולק לקטגוריות שונות וסיווגים שונים, המבחינים בין סוגי הקבלנים ובין סוגי הפרויקטים שכל אחד מהם יכול לעסוק בו. כך למשל, קבלן אינסטלציה שמקבל רישיון קבלן, יכול להשתמש ברישוי שניתן לו אך ורק לעבודות אינסטלציה כפי שהן מוגדרות בתקנות. קבלן שמעוניין להפוך לקבלן בנייה רשום, צריך לעמוד בקריטריונים של עבודות הנדסה בנאיות ולקבל את הרישיון הנדרש לרישום בסיווג זה. והמסקנה: רישיון קבלן שיפוצים מעניק לכם את הרשות לבצע פרויקטי שיפוצים אך לא מעניק לכם את הרשות לבנות מבנה מן המסד ועד הטפחות, או לתכנן מערכת חשמל שנמצאת באחריותו של קבלן חשמל.

 

איך מוציאים את הרישיון קבלן שיפוציםאיך מוציאים את הרישיון קבלן שיפוצים?

הוצאת רישיון קבלן שיפוצים מתחילה בבחינת הזכאות של המבקש וזכאות זו תלויה בעמידתו בשני קריטריונים מרכזיים: השכלה מקצועית וותק מקצועי, קרי על המבקש להיות בעל השכלה מקצועית בתחום השיפוצים ולהיות בעל ותק מקצועי של מספר שנים מינימלי כפי שמוגדר בתקנות. מאחר ותחום השיפוצים הוא תחום גנרי יחסית, את הלימודים הרשמיים בתחום יש להשלים במסגרת לימודי תעודה במוסד לימוד שהוכר לשם כך על ידי משרד העבודה והרווחה ועל בסיס תכנית לימודים שכוללת את כל נושאי הלימוד המחויבים על ידי משרד העבודה והרווחה. במידה ואתם עומדים בקריטריונים הללו ויש לכם כבר את ההשכלה והוותק הנדרשים, תוכלו להגיש בקשה מסודרת לרשם הקבלנים במשרד השיכון, לצרף תצהירים ואסמכתאות לעניין השכלתכם והוותק שלכם ואם אין בעיות מיוחדות, תוכלו לקבל רישיון קבלן שיפוצים בתוך זמן קצר. אם אינכם עומדים בקריטריונים, יהיה עליכם להשלים את החסר וחשוב שתעשו זאת אך ורק על פי ההנחיות, למשל להשלים את הלימודים החסרים אך ורק במסגרת מוסד לימודים מוכר ועל בסיס תכנית לימודים מוכרת לצורך רישום קבלן.

 

 

למה להוציא רישיון קבלן שיפוצים?

ובכן, קבלן מורשה הוא המצב החוקי היחיד שקיים ואם חשוב לכם לעבוד על פי החוק, אתם צריכים להוציא רישיון מתאים, אבל זאת רק ההתחלה. קבלן ללא רישיון לא יוכל להשתתף במכרזים ממשלתיים וציבוריים בכלל, לא יוכל להשתתף במרבית המכרזים הפרטיים ולא יוכל לפנות לפלח שוק הולך וגדל של אנשים שאינם מעוניינים לעבוד עם קבלנים שאינם רשומים. מרגע שהוצאתם רישיון קבלן שיפוצים, נפתח בפניכם למעשה שוק עצום שלא היה נגיש עבורכם קודם לכן, שוק שמאפשר לכם לשכלל את היכולות שלכם, לקחת פרויקטים גדולים הרבה יותר ורווחיים הרבה יותר, כך שפרט לעניין המוסרי של עמידה בחוק, להוצאת רישיון יש גם סיבות עסקיות טובות.

קבלני שיפוצים רבים עובדים ללא רישיון קבלן שיפוצים. הדבר יכול להוביל לכך שלא יינתנו אישורים על עבודתו של הקבלן. אף אחד לא רוצה להגיע למצב הזה ולכן, לפניכם מאמר הנוגע לרישיון קבלן שיפוצים. 

 

רישיון קבלן שיפוצים- רשם הקבלנים

רשם הקבלנים הוא אחד האנשים החשובים באיגוד הקבלנים, שכן הוא בעל סמכות ואחריות חשובה. רשם הקבלנים למעשה אחראי על רישום הקבלנים ועל המעקב אחריהם. חלק מתפקידו של רשם הקבלנים הוא להעניש את הקבלנים במקרה הצורך והוא יכול לבטל רישום כלפי קבלנים מסוימים במקרה הצורך. כלומר, רשם הקבלנים הוא האחראי לרישום הקבלנים, להטלת עונשים, לסיווג ענפי קבלנים ולביטול רישום של קבלנים. 

בנוגע לסיווג הקבלנים, רשם הקבלנים אחראי על הסיווג בהתאם לעבודות ההנדסה והבניה בהם עוסקים הקבלנים. 

לרשם הקבלנים חשיבות רבה מאוד מאחר שאחראי על דברים רבים. רישום הקבלנים מאפשר לנהל פנקס בו מופיעים על הקבלנים הרשומים כולל הסיווג המקצועי והכספי שלהם. לרשם הקבלנים יש סמכות לתת לקבלנים רישיון דו שנתי. כמו כן, רשם הקבלנים מוודא כי הקבלנים ממלאים את ההוראות והתקנות הקבועים בחוק, הוא מוודא כי הקבלנים משלמים את החובות שלהם ומעדכן הכל בפנקס הקבלנים. 

רשם הקבלנים מסווג את הענפים בהם עוסקים הקבלנים לפי ענפים ראשיים וענפי משנה. עבודות בנייה כוללות בניית פנים, עבודות תשתית, מערכת המים, מערכת הביוב, עבודות גשרים ועוד. 

כלומר, רשם הקבלנים עושה סדר בכל הנוגע לרישום הקבלנים, לסיווג, להענשתם במקרה הצורך וכך מאפשר סדר באיגוד עצמו בין כל התפקידים בארגון. 

 

מהו קבלן רשום?

קבלן רשום הוא למעשה קבלן מקצועי, שרכש את הידע והמקצועיות שלו ביושר. אז מהו קבלן רשום?

קבלן רשום הוא קבלן שנמצא בפנקס הקבלנים אשר מנוהל על ידי רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. למעשה זוהי אסמכתא המעידה על כך שהקבלן מוכר על ידי הרשויות. על ידי כך ניתן להיות בטוחים שהקבלן בעל רישיון ושנוכל לקבל את האישורים הנדרשים על עבודתו. 

קבלן יכול להיות רשום בענפים שונים ובפנקס הקבלנים נוכל לקבל את כל המידע הרלוונטי לנו על הסמכתו של הקבלן. לדוגמא, קבלנים מסוימים מוסמכים לעבודות כביש ותשתיות ואילו אחרים מוסמכים לעבודות אינסטלציה ושיפוצים. בנוסף, כאשר הקבלן רשום ניתן לקבל מידע על הסיווג הקבלני שלו ועל העבודות שביצע בעבר. 

 

השלבים בדרך

רישיון קבלן שיפוצים ניתן בשתי דרכים- דרך עצמאית בה יש להגיש את כלל המסמכים לרדם הקבלנים והדרך השנייה היא על ידי חברה מקצועית שתחסוך לנו זמן וכאב ראש. 

מה השלבים להוצאת רישיון קבלן שיפוצים?

 • בדיקת התאמה

השלב הראשון להוצאת רישיון קבלן שיפוצים הוא בדיקה התאמה. קבלן כוח אדם או קבלן שירות עם רישיון יגיש את הבקשה להוצאת רישיון קבלן. אדם זה חייב להיות עם ניסיון ניהולי או עסקי של שנה, עם שלוש שנות ניסיון בניהול כוח אדם ומחוסר הרשעות בעבירות בעלות קלון או עבירות שהופכות אותו ללא ראוי להיות קבלן שירות. 

 • צירוף מסמכים

בקשה להוצאת רישיון קבלן שיפוצים כוללת מסמכים רבים שיש לצרף. בין המסמכים הללו יהיו קורות החיים של הבעלים, אישורים על ניסיון ניהולי, התחייבות, תצהיר היעדר הרשעות, קנסות ותביעות אזרחיות ועוד. במידה והמנכ"ל הוא לא הבעלים, יש לצרף טפסים נוספים וכל אחד ימלא את הטפסים בנפרד. 

 • הגשת הבקשה

לאחר שכל המסמכים מולאו וצורפו לבקשה, יש להגיש את הבקשה להוצאת רישיון קבלן שיפוצים. את המסמכים ניתן להגיש באופן מקוון אונליין. 

 • ראיון ומבחן

לאחר שהוגשה הבקשה להוצאת רישיון קבלן שיפוצים, הועדה תבדוק את הבקשה ותזמן את מבקש הרישיון לריאיון אישי ולמבחן ידע בנושא דיני עבודה. 

 • בקשה להמצאת משרד

לאחר שהשלבים עברו בהצלחה, יהיה על מגיש הבקשה להגיש בקשה להמצאת משרד ולהגיש מסמכים שלא הוגשו ביניהם העתק מחוזה שכירות, תמונות המתארות תנאים של המשרד, נגישות לבעלי מוגבלויות ועוד. 

 • ערבות בנקאית

לבסוף, על מגיש הבקשה להפקיד ערבות בנקאית בהתאם לגובה הערבות הנדרשת. 

 

עבודה ללא רישיון

רישיון קבלן שיפוצים הוא אמצעי הכרחי לקבלת עבודות בחוץ, אך קבלנים רבים עובדים ללא רישיון. השוק נחשב לפרוץ מאוד בעיקר בקרב קבלני שיפוצים. 

בדרך כלל קבלן שיפוצים ללא רישיון יציע מחיר מוזל על עבודתו. לכן, אם הגיע אליכם קבלן והציע מחיר שאי אפשר לפספס אתם צריכים להבין שיש פה בעיה. הרי חומרי הגלם בענף הבנייה יקרים מאוד ולכן, רוב הקבלנים לא מציעים מחירים מוזלים במיוחד. קבלנים שעובדים ללא רישיון יכולים להיות קבלנים שלא למדו את המקצוע או קבלנים שהרישיון שלהם נשלל בעקבות עבירות כאלה ואחרות. כך או כך, לעבוד עם קבלן ללא רישיון יכול להיות דבר מסוכן מאוד שיפגע לכם בתהליך הבנייה, בקבלת אישורים על תהליך הבנייה ובדרך כלל התוצאה הסופית תהיה רשלנית. 

בעולם הנדל"ן המתפתח בקצב מסחרר וודאי שפגשתם לא פעם בקבלן בנייה אשר אחראי על בניית פרויקט מגורים או לחלופין פרויקט מסחרי כזה או אחר. בשוק קיימים אינספור קבלנים. לכל קבלן יש ייחודית משלו, צורת בנייה מסוימת, ערכים בהם חברתו דוגלת, מוניטין שצבר במהלך השנים, פרויקטים קודמים מהם ניתן להתרשם ועוד….

קבלנים אשר בונים פרויקטים למגורים או כל פרויקט בנייה אחר בישראל- עליהם להיות קבלנים רשומים בכדי שיוכלו לעבוד מלכתחילה בתחום.

מהו קבלן רשום?

קבלן רשום זהו קבלן בניין אשר עוסק בבניית מבנים ותשתיות. בכדי שקבלן יהפוך לקבלן רשום על פי החוק, עליו להיות מלווה ברישיון קבלן ולהופיע בפנקס הקבלנים.
רישיון קבלן הינו רישיון אותו מקבל הקבלן מטעם רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. לכן כאשר הנכם מעוניינים ברכישת דירה, וודאו תחילה שלאותו קבלן אכן יש רישיון חוקי להיות קבלן.

רישיון שכזה מתיר לבעל החברה, הקבלן עצמו, לעסוק בבניית מבנים בצורה חוקית על פי כל כללי ההנדסה והבנייה. במידה וקבלן רוצה להעביר את רישיונו לקבלן אחר- אין באפשרותו לעשות זאת עקב העובדה שהרישיון הינו אישי ולא ניתן להעברה בשום צורה שהיא.

מהם התנאים לקבלת רישיון קבלן?

סעיף 4(א) לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות מציג את התנאים לקבלת רישיון כדין:

א. עליו להיות רשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.
ב. בעל וותק של לפחות שנתיים בביצוע עבודות בנייה.
ג. לעניין עבודות בנייה- חשוב שנצברו בזמן חמשת השנים האחרונות.
ד. אדם אשר עבד בתור מנהל עבודה ב-6-12 שנים האחרונות.

בנוסף, בכדי להירשם כקבלן מורשה על הקבלן להיות רשום בתור מהנדס מורשה או אדריכל אשר עסק בענף הקבלנות בתחום הבנייה לפחות שנתיים מתוך חמשת השנים האחרונות.

האם קבלן רשום הינו חלק מאיגוד הקבלנים?

בהחלט. איגוד הקבלנים הינו הגוף הרשמי בארץ שמרכז בתוכו את כלל השירותים הניתנים לקבלן רשום. באיגוד זה לוקחים חלק רק בעלי רישיון מוסדר כדין ולא קבלנים חובבנים ששואפים להיות קבלנים. בנוסף, הקבלן פועל למען שמירה על זכויותיהם וחובותיהם של כלל הקבלנים בארץ. מייצג אותם בסוגיות מורכבות אשר קשורות לכלל הקבלנים ודואג לכל הפרטים הנחוצים לקבלנים באשר הם.

האם כל אדם העוסק בעבודות שיפוץ ובנייה הופך להיות קבלן רשום עם רישיון כדין?

ישנם סוגים שונים של קבלנים ולכן קבלן העוסק בעבודות שיפוצים שונות כגון צביעה, אינסטלציה וכד', אין ספק שעליו להיות מקצועי מספיק בכדי לבצע את עבודתו נאמנה. יחד עם זאת, ההבדל בין קבלן שכזה לבין קבלן בנייה הוא שקבלן אשר בונה מבנים הן למגורים והן לעסקים עוסק בבניית שלד אשר אמור להחזיק את המבנה כולו בכדי שאנשים יוכלו לשהות שם. במידה וכל אדם יוכל לבנות שלד כרצונו ללא הייתר וללא רישיון זו תהיה סכנת חיים למתגוררים באותו מבנה ולכן קבלן העוסק בבנייה שכזו מחויב על פי החוק בקבלת רישיון מוסדר לבנייה.

האם כל אדם החפץ בכך רשאי להירשם כקבלן?

התשובה הינה שלילית. אלו הגורמים המונעים מאדם להירשם כקבלן:

 1. אדם אשר הורשע בעברו בעבירות בנושא תכנון ובנייה – ייתכן כי יבצע את אותן עבירות שוב, בעודו יכול לסכן חיי אדם.
 2. פושט רגל- עלות בניית פרויקט הינה רחבה בהיקפה ולכן אדם הנמצא בקשיים כלכלים לא יוכל להוציא לפועל פרויקט כדין מבחינה כלכלית.
 3. חברות ותאגידים הנמצאים בהליכי פירוק- עקב אי מסוגלות כלכלית למימון פרויקט שכזה.

לסיכום, ניתן להבחין כי כאשר קבלן רוצה להירשם כקבלן על פי החוק, עליו לעמוד בסטנדרטים מסוימים הן מבחינת אישיותו והן מבחינת יכולותיו הכלכליות בכדי לגרום לפרויקט הבנייה להתרומם, להצליח ולהיות בטוח וראוי למגורים עבור בני אדם.

קבלן רשום בפנקס הקבלנים

כיצד נדע שבחרנו בקבלן רשום ואידיאלי עבורנו?

במידה ואנו מעוניינים ברכישת מבנה מקבלן רשום למטרת רכישת דירה עלינו לבצע את הבדיקות הבאות:

 1. בראש ובראשונה עלינו לבדוק כי הקבלן עימו אנו הולכים להתקשר הינו קבלן בעל רישיון כדין.
 2. באפשרותו לגשת לאתר הבנייה ולראות היכן יוקם המבנה עצמו.
 3. ניתן לקבל שמות של לקוחות או להיכנס למבנים אשר נבנו על ידי אותו קבלן ולשאול את דעתם של הרוכשים הקודמים האם הם מרוצים מבחירתם בו והאם חלו תקלות מסוימות. כמובן שלעולם לא נוכל לשמוע רק דברים טובים אך ישנן בעיות מזעריות הניתנות לפתרון עליהן ניתן לחלוף ומנגד ישנן בעיות שורשיות כגון בנייה לקויה ובעיות מהותיות נוספות.
 4. טרם ההחלטה על רכישת המבנה מהקבלן, נקבל מידע על ידי מפרט מכר, בו יוצגו אילו פרטים אנו מקבלים בתמורה לסכום הכביר אותו אנו עומדים להוציא מכיסנו.

זכרו כי לכל קבלן רשום ישנם סטנדרטים שונים בעת הבנייה, אך ישנם דברים עליהן לא ניתן לעבור על סדר היום כגון טיב שלד הבניין ופרטים נוספים הקשורים ליציבות המבנה. יש דברים עליהם ניתן להתפשר והם מינוריים יותר כגון סוג המטבח או הריצוף אותם הקבלן מעניק יחד עם מסירת דירתו ללקוח. אלו נושאים קטנים אותם אדם בוחר על פי יכולתו הכלכלית. נושאים אחרים ובטיחותיים בהם לנו כלקוחות אין זיקה אליהם ועליהם לא ניתן להתפשר כגון תשתיות וצורת בנייה- אלו סוגיות בהן עלינו להאמין ולבחור בקבלן עליו אנו סומכים ובטוחים שיעשה את עבודתו נאמנה עקב עברו המקצועי.

מדוע כדאי לקבלן רשום לעבוד על פי החוק ואילו יתרונות הרישיון מקנה לו?

 • עניין תדמיתי- כל אדם אשר נתקל בקבלן רשום מבין היטב כי הקבלן הנוכחי עומד בכל הסטנדרטים הדרושים ממנו מבחינת החוק. לכן, קבלן רשום בפני הלקוח מצטייר באופן תמידי כרציני יותר ומאפשר לאותו לקוח לסמוך על הקבלן.
 • אופציה להתפתחות מקצועית מהירה יותר- כאשר קבלן הינו קבלן רשום על פי החוק, הוא יכול לגשת למכרזי בנייה גדולים, מהם יכול להגדיל את נפח פעילותו ונפח הכנסותיו. קבלן שאינו רשום על פי החוק, אין באפשרותו להגיש מועמדות למכרזים שונים ולכן תמיד יישאר קבלן בינוני ומטה.
 • קבלת הון גדול יותר מגורמים מממנים- קבלן רשום אשר מבצע עבודות בנייה שונות מכניס לחברה הון עצום לו מודע הבנק ולכן על פי נפח פעילותו הגדל עם הזמן, באפשרות הבנק וחברות האשראי להעניק לו מסגרת והון גדול יותר למימון פרויקטים נוספים. אין ספק כי כאשר מאחורי קבלן יש גב כלכלי חזק הוא יכול לפנות לאפיקים נוספים ולהיות מעורב בבניית פרויקטים נוספים.

לסיכום, קבלן רשום הינו בעל מקצוע עליו ניתן לסמוך שיבנה את ביתנו, משרדנו או כל מבנה אחר על פי החוק. לכל קבלן העוסק והשואף לעבוד בתחום כדאי עד מאוד להפוך לקבלן רשום כיוון שעניין החוקיות פותח בפניו ערוצי התפתחות מגוונים. דנו בסוף המאמר על היתרונות בלהפוך לקבלן רשום. ברצוננו לומר כי ציינו חלק קטן מהם. ישנם יתרונות נוספים בלהפוך לקבלן רשום כגון מספר פניות מלקוחות רבים יותר ועוד…. . קבלן הרוצה להגיע להישגים מרחיקי לכת, עליו לעשות את כל המאמצים הנדרשים בכדי להפוך להיות קבלן רשום.

איך להיות קבלן

על כל קבלן קיימת אחריות חוזית מהותית להעניק ללקוחו מוצר מוגמר איכותי ואמין על פי הסכם שנחתם בין שני הצדדים. בכדי להיות זכאי לבצע הסכם מסוג זה, על איש המקצוע לדעת איך להיות קבלן מבחינה חוקית / רשמית. במאמר הבא נפרט אודות התהליך להפיכת קבלן מוסמך בתחום הבנייה, מה המשמעות של קבלת רישיון מסוג זה ומהם היתרונות בכך עבור בעל המקצוע.

מיהו קבלן?

על פי ההגדרה, קבלן יכול להיות אדם פרטי או חברה/תאגיד המעניקים מוצר או שירות לצד אחר בהתבסס על הסכם שנחתם ביניהם באופן רשמי. מוצרים אלו כוללים גם את נושא הקמת מבנים שונים עבור לקוחות פרטיים, ציבוריים או אף ממשלתיים בהתאם להסכמי עבודה שנחתמים בין הצדדים. כיוון ששלבי הקמת מבנים עוסקים בהליכים מהותיים הנוגעים לבטיחותם של דיירי המבנה, בעלי המקצוע העוסקים במלאכה מחויבים לעשות זה באופן מקצועי ואיכותי על פי התקנות המחייבות אותם בחוק.

משום כך נחקק חוק רישום קבלנים משנת 1969, המגדיר את התקנות לביצוע עבודות בנייה בענפים ראשיים ומשניים הנעשים על ידי קבלנים מנוסים. נוסף לתקנות אלו, החוק קובע כי ישנם קבלנים המחויבים להוציא רישיון קבלן בכדי לבצע עבודות בנאיות בענף התמחותם.

איך להיות קבלן

מה המשמעות של הוצאת רישיון קבלן?

על אף שחובת הוצאת רישיון קבלן אינה חלה על כלל קבלני הבנייה בענף זה, כמו לדוגמה קבלן שיפוצים או קבלן אחר העוסק בענפים משניים בתחום הבנייה, ישנה משמעות גבוהה להחזקת רישיון מסוג זה עבור בעל המקצוע. רישיון קבלן מעניק לבעל המקצוע את האישור הרשמי לכך שמדובר בקבלן איכותי ומנוסה בתחומו, כיוון שהגוף האחראי על מתן רישיון זה הוא רשם הקבלנים הממונה מטעם משרד הבינוי והשיכון. בכדי לאשר את הבקשה למתן הרישיון, רשם הקבלנים מתבסס על הכשרתו המקצועית והמעשית של איש המקצוע המגיש בקשה לרישיון, ובהתאם לכך מאשר או דוחה אותה.

איך להיות קבלן מטעם המדינה?

בכדי להוציא רישיון קבלן מטעם המדינה, על הקבלן להגיש בקשה מסודרת למחלקת רשם הקבלנים האחראית על הליך בירוקרטי זה. ההליך כולל מילוי טפסים המופיעים באתר משרד הבינוי והשיכון הכוללים פרטים אישיים של הקבלן, מידע אודות העסק או החברה הקיימת בבעלותו וכמובן אישורים ומסמכים המעידים על הכשרתו המקצועית והניסיון שצבר במהלך השנים.

מהם התנאים לביצוע הרישום ברשם הקבלנים?

כיוון שרשם הקבלנים מתבסס על מקצועיות וניסיון בתהליך אישורי הבקשה להענקת רישיון קבלן מוסמך, על מגיש הבקשה לעמוד בכמה תנאים ראשוניים הכוללים הכשרה עיונית ומעשית בתחום התמחותו. על פי המופיע בחוק, קבלנים המופיעים בפנקס האדריכלים והמהנדסים שצברו ניסיון של שנתיים לפחות זכאים לקבלת הרישיון. בכדי לאפשר גם לקבלנים ללא הכשרה אקדמית לקבל רישיון משמעותי זה, רשם הקבלנים מאפשר גם לבעלי מקצוע שרכשו השכלה מקצועית בבית ספר להנדסאים או טכנאים להחזיק ברישיון כזה, בתנאי שצברו לפחות ארבע שנות ניסיון בשטח.

קבלן רשום – מה היתרונות בכך?

קבלת רישיון של קבלן רשום מהווה למעשה את אפשרות רישומו של קבלן הבנייה בפנקס הקבלנים הארצי, וכך לאפשר לו להיות נגיש לעבודות ופרויקטים רבים ומגוונים מצד לקוחות פרטיים ו/או ציבוריים. כיוון שלקוחות אלו מעדיפים שבעל מקצוע איכותי, מקצועי, מנסה ואמין בתחומו יבצע את העבודה עבורם – הם פונים לחיפוש קבלן בנייה רלוונטי עבורם דרך פנקס הקבלנים, המכיל מאגר מגוון של בעלי מקצוע בתחום שעברו את מבחן המקצועיות והאמינות באופן רשמי, וכך מאפשרים למנף את המוניטין וההצלחה הכלכלית של הקבלן.

קבלן רשום שיפוצים

ענף הבנייה נושא אחריות רבה בכל הנוגע להקמה ובנייה של מבנים ותשתיות בכל רחבי הארץ. כדי להסדיר נושא חשוב זה, המדינה מינתה את רשם הקבלנים, שהיא מחלקה ייעודית מטעם משרד הבינוי והשיכון שתפקידה לפקח על כל אנשי המקצוע העוסקים בתחום זה. אנשי מקצוע אלו מוכרים כקבלני בנייה, ולכן כדי לעסוק בענף הבנייה והתשתית באופן חוקי עליהם להיות רשומים בפנקס הקבלנים הרשמי.

עניין זה מתייחס אל קבלני בנייה העוסקים בעבודות בנייה ראשיות ומשניות, אך אינו מעמיד את קבלני השיפוצים תחת עיניו הבוחנות של רשם הקבלנים. משום כך נושא קבלן רשום שיפוצים שנוי במחלוקת, ועליו נרחיב בהרחבה בהמשך מאמר זה.

מיהו קבלן רשום שיפוצים?

קבלן רשום שיפוצים הינו איש מקצוע מענף השיפוצים הפועל באופן מוסדר תחת פיקוחו של רשם הקבלנים, זאת לאחר שביצע רישום תקף ורשמי להופעתו בפנקס הקבלנים הארצי. כדי לפקח על תהליכי הרישום של אנשי מקצוע מנוסים ומקצועיים בענף הבנייה, קיים חוק רישום קבלנים המעניק הכרה מלאה לקבלני בנייה לעסוק בתחום עיסוקם.

כך לדוגמה קבלן חשמל המעוניין לבצע פרויקט בנייה כזה או אחר, מוכרח להציג אסמכתא המעידה על רישומו בפנקס ו/או רישיון קבלן רשום המוענק לו במעמד הרישום ברשם הקבלנים.

קבלן רשום שיפוצים

מהו קבלן רשום?

קבלן רשום הוא למעשה קבלן בנייה או תשתיות ששמו מופיע בפנקס הקבלנים של רשם הקבלנים, והוא מחזיק ברישיון קבלן רשום תקף המעניק לו את הסמכות לבצע עבודות בנאיות בהיקפים שונים. כאמור, רישום של קבלן רשום נכלל בתקנות המופיעות בחוק רישום קבלנים לעבודות בנאיות, זאת כדי לפקח ולהסדיר את התהליכים הקשורים בכך ולהבטיח כי אנשי המקצוע יבצעו את עבודתם על הצד הטוב ביותר.

האם חוק רישום קבלנים תקף גם לקבלני שיפוצים?

חוק רישום קבלנים מגדיר את מכלול התנאים המחייבים את הקבלנים הרשומים שקיבלו רישיון של קבלן מוסמך, ולכן קבלני בנייה המעוניינים לגשת למכרזים או לבצע פרויקטים בהיקפים שונים יכולים לעשות זאת רק בתנאי שהם מוגדרים כקבלנים רשומים. יחד עם זאת, לשון החוק איננה כוללת בתוכה את התנאים הנוגעים לקבלני שיפוצים, למעט תקנה יחידה הנוגעת לנושא סיווג קבלן רשום שיפוצים.

האם קבלני שיפוצים מחויבים להירשם בפנקס הקבלנים?

משום שהחוק איננו מתייחס לעבודותיהם של קבלני השיפוצים, ניתן לומר כי קבלנים אלו אינם מחויבים לבצע רישום בפנקס הקבלנים לצורך ביצוע עבודות שיפוצים בהיקפים שונים. בשונה מקבלני בנייה מענפים אחרים, קבלני שיפוצים שאינם נכללים בפנקס הקבלנים לא עוברים על החוק ורשאים לגשת לביצוע עבודות שונות, כל עוד מדובר על עבודות שיפוצים בהתאם להתמחותם המקצועית.

מהי המטרה של רישום בפנקס הקבלנים?

המטרה של רישום קבלני בנייה בפנקס הקבלנים היא משותפת, הן עבור בעלי המקצוע המעוניינים להגדיל את מאגר הלקוחות וההכנסות הכלכליות של העסק, והן עבור אנשים פרטיים ו/או יזמים המחפשים אחר אנשי מקצוע מיומנים בתחומם.

משום שחוק רישום קבלנים איננו מחייב באופן רשמי את קבלני השיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים, אנשי מקצוע מתחום זה בוחרים להימנע מהליך הרישום, ופשוט ניגשים לבצע פרויקטים ועבודות בידיעה כי אינם עוברים על החוק. למרות חוסר החובה בכך, הליך הרישום בפנקס הקבלנים יכול להניב יתרונות רבים עבור קבלן רשום שיפוצים הבוחר לבצע את ההליך, ולהצטרף אל רשימת הקבלנים הרשומים מטעם משרד הבינוי והשיכון. יתרונות אלו כוללים פנייה נרחבת יותר מאנשים הזקוקים לקבלן שיפוצים, גופים ציבוריים המחפשים אחר בעל מקצוע מנוסה או כל לקוח אחר המעוניין לפנות אל בעל מקצוע מוסמך בענף הבנייה שעבר את ההכשרות המתאימות.

קבלן רשום שיפוצים – לא חובה אך מומלץ לכל בעלי המקצוע בתחום

קבלן שיפוצים המבצע את הליך הרישום אל מאגר הקבלנים הרשומים יכול למנף בכך את הצלחתו, משום שההעדפה המרכזית של הציבור הרחב היא לפנות אל בעל מקצוע איכותי ומנוסה בתחומו. על מנת שקבלן רשום יקבל את ההכרה הרשמית למקצועיותו, עליו לעמוד בתנאים מחייבים הכוללים את הכשרתו המקצועית והשכלתו הרלוונטית בתחום בו הוא עוסק.

קבלן המחזיק ברישיון של קבלן רשום מקבל מעין חותמת איכות למיומנותו מטעם המדינה, דבר המעניק לו יתרון ברור לעומת קבלנים אחרים שאינם מופיעים בפנקס הקבלנים. נוסף על הכרה באיש מקצוע איכותי ומקצועי, אנשים השוכרים את שירותי הקבלן רוצים לדעת כי הוא נמצא תחת גוף מוסדר ומפוקח אליו יוכלו לפנות במקרה שתצוץ בעיה או חריגה בעבודתו. במקרה זה רשם הקבלנים הוא הכתובת אליה ניתן לפנות בכל טענה או בעיה שמתרחשת מול הקבלן, יתרון נוסף הנזקף לזכותו של קבלן רשום שיפוצים.

כיצד מתנהל הליך הרישום של קבלן שיפוצים?

כדי לקבל את הזכאות לרישום בפנקס הקבלנים כקבלן שיפוצים מוסמך, על בעל המקצוע להגיש טפסים ייעודיים לרישום וכן לעמוד בתנאים שהוגדרו על ידי רשם הקבלנים המפקחים על הליך הרישום, עליהם נרחיב בהמשך המאמר. כדי להוכיח את העמידה בתנאים המחייבים שהוגדרו, יש לצרף אל הטפסים המלאים את כלל האישורים והמסמכים הרלוונטיים לכך כמו תעודת סיום ממוסד לימודים מוכר, העתקי חוזים המעידים על ביצוע עבודות בתחום ורכישת ניסיון וכן גם אישורים בירוקרטיים המיוצגים מטעם רואה חשבון ועורך דין.

מהם הקריטריונים לרישום קבלן רשום שיפוצים?

כאמור, קבלן רשום שיפוצים מוכרח לעמוד בכמה קריטריונים מחייבים כדי לקבל את הזכאות לרישום בפנקס הקבלנים. קריטריונים אלו כוללים רכישת השכלה מקצועית מבית ספר להנדסאים, וכן צבירת ניסיון מעשי בפועל של חמש שנים לפחות. נוסף לאלו, על הקבלן לגשת אל מבחני הסמכה ייעודיים הבוחנים את כישוריו על מנת לעמוד במלוא התנאים הנרשים לרישום בפנקס הקבלנים.

שילוב תנאים רבים אלו יחד עם חוסר חובת רישום לביצוע עבודות שיפוצים, מציבים למעשה את אנשי המקצוע בתחום במחלוקת מהותית – ולכן בפועל רק אחוז קטן מקבלני השיפוצים העוסקים בענף זה בארץ, רשומים באופן רשמי בפנקס הקבלנים.

כיצד ניתן למצוא קבלן שיפוצים איכותי ומנוסה?

משום שקבלני שיפוצים רבים בוחרים להימנע מהליך רישום של קבלן רשום שיפוצים, ניתן לומר כי לא בהכרח כל קבלני השיפוצים שאינם מופיעים בפנקס הם אינם מקצועיים בתחומם. לכן עד שענף בנייה זה יוסדר באופן חוקי ורשמי, כשם שהליך רישום קבלן רשום בענפי בנייה אחרים פועל, מומלץ לדעת כיצד לבחור את קבלן השיפוצים המקצועי והטוב ביותר לביצוע עבודות בתחום זה.

בראש ובראשונה יש להעדיף אנשי מקצוע שקיבלו משובים חיוביים לעבודתם, מבני משפחה או מכרים שנעזרו בשירותיהם. מומלץ להקפיד על מימוש חוזה עבודה מוסדר בין שני הצדדים, וכך להבטיח כי העבודה תבוצע באופן איכותי ובזמן שהוגדר מראש. התרשמות מעבודות קודמות של קבלן השיפוצים תוכל גם היא לסייע בבחירת איש מקצוע איכותי, וכך תאפשר תחזית מבוססת לאיכות ומקצועיות העבודה אותה הקבלן צפוי לבצע.

מחפשים קבלן שיפוצים רשום ומקצועי שידע להשלים את כל עבודות השיפוץ בדירתכם על הצד הטוב ביותר? הגעתם למקום הנכון. בשורות הבאות נגע בכל הדגשים החשובים שאתם חייבים לדעת אודות קבלן שיפוצים רשום, בחירה נכונה של קבלן שיפוצים מתאים למיטב הצרכים שלכם וחוק פשוט שעושה לא מעט סדר בכל הבלאגן. אז ראשית, חשוב לפתוח ולומר כי משרד הבינוי והשיכון החליט לעשות מעשה וליצור רשם קבלנים. רשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון בוחן היטב את כלל הקבלנים שרוצים להצטרף לרשימה ומכריז על המקצועיים ביותר כקבלנים רשומים. קבלן שיפוצים רשום זהו קבלן שמחזיק ברישיון בתוקף להציע שירותי שיפוצים לכל דורש וכן הוכיח את מקצועיותו וניסיונו בתחום. רשימה זו תבטיח לכם בחירה נכונה באיש מקצוע מיומן שידע להשלים את כל עבודות השיפוץ הנדרשות בדירתכם על הצד הטוב ביותר.

קבלני שיפוצים שאינם מקצועיים עלולים לגרום לנזקים רבים בדירתםמחפשים קבלן שיפוצים רשום ומקצועי שידע להשלים את כל עבודות השיפוץ בדירתכם על הצד הטוב ביותר

כל ענף אנשי המקצוע בישראל נחשב לפרוץ ללא כל פיקוח. אנשים רבים המציגים את עצמם בתור אנשי מקצוע, כלל לא מחזיקים ברישיונות או בתעודות הנדרשות לכך. ההבנה שמרבית הציבור לא בקיא ברזי המקצועות, מאפשרת לרבים להציע את שירותם מבלי שהלקוח יבחין בכך שהם אינם מקצועיים ומוכשרים לעסוק בתחום. חוסר מקצועיות בענף הבנייה גובלת בסכנות של ממש, ולכן משרד הבינוי והשיכון החליט לעשות צעד ולאגד רשם קבלנים מקצועיים ומורשים. ברשם הקבלנים תוכלו לאתר קבלן שיפוצים רשום ומקצועי שידע להעניק לכם שירות ללא דופי. קבלנים חובבים שאינם מקצועיים עלולים לגרור חריגות בנייה שיחשפו אתכם לתביעות של הרשות המקומית, או אף להתעלם מתקני בטיחות שיסכנו את שלום הגרים בדירה. רוצים להימנע מכך? אל תתפשרו על פחות מקבלן שיפוצים רשום!

כך בוחרים נכון קבלן שיפוצים – טיפים מעשיים לבחירה מיטבית!

רשם הקבלנים כולל כמות גדולה של קבלנים מורשים מכל הארץ, רוצים לבחור נכון את הקבלן המתאים ביותר לצרכים שלכם? בחרנו עבורכם מספר טיפים מעשיים שיעזרו לכם לעשות זאת נכון. בעזרת כמה צעדים פשוטים תצליחו לבחור נכון קבלן שיפוצים רשום ומותאם לכלל הצרכים שלכם.

 1. עריכת רשימה מסודרת הכוללת את כל הקבלנים העובדים באזור מגוריכם – בשלב הראשון, מה שאתם נדרשים לעשות זה ליצור רשימה הכוללת כמה שיותר קבלנים רשומים באזור המגורים שלכם. בשלבים הבאים תבצעו מספר פעולות סינון על כלל הקבלנים ברשימה, כך שבסוף התהליך תישארו עם מספר מצומצם מאוד של קבלנים מקצועיים ומותאמים במדוייק למלוא הצרכים שלכם.
 2. קריאת כמה שיותר חוות דעת אודות הקבלנים ברשימה שלכם -לאחר שערכתם רשימה מסודרת, חשוב לקרוא כמה שיותר חוות דעת אודות הקבלנים ברשימה. כיום, בעידן האינטרנט, תוכלו להגיע לכמות גדולה של חוות דעת בלחיצת כפתור בלבד. נסו לאתר כמה שיותר חוות דעת והשאירו ברשימה אך ורק את הקבלנים שהצלחתם לקרוא כמות גדולה של חוות דעת חיוביות אודות שירותם.
 3. יצירת קשר עם כמה שיותר לקוחות ששכרו את שירותי הקבלנים בעבר -שלב נוסף הוא יצירת קשר עם כמה שיותר לקוחות ששכרו את שירותי הקבלן בעבר. לקוחות עבר יוכלו לסייע לכם לברר את הדגשים החשובים לכם, לרבות משך זמן העבודה, קצב העבודה, עמידה בזמנים, רמות גימור, הקפדה על כל תקני הבטיחות ועוד. לכן, אל לכם להסתפק בקריאת חוות דעת כתובות, נסו לאתר כמה שיותר לקוחות עבר שיסייעו לכם להכיר מקרוב את הקבלן שלכם.
 4. יצירת קשר עם הקבלנים המובילים וקבלת הצעות מחיר -לאחר השלמת כלל השלבים הללו, סביר להניח שהרשימה שנותרה מצומצמת מאוד. כעת, כל שנדרש לעשות זה ליצור קשר עם הקבלנים שנותרו ברשימה ולקבל הצעות מחיר מותאמות לצרכים שלכם. חשוב להדגיש כי הצעת המחיר הראשונית אינה מחייבת וצפויים להיות לא מעט שינויים. הדרך הטובה ביותר לצמצם את החריגות ככל הניתן היא לפרט את מלוא העבודה ללא יוצא מן הכלל. בתום כל שלבי הסינון, בחרו את קבלן השיפוצים המקצועי ביותר שהציע את הצעת המחיר האטרקטיביות ביותר.

כך גם אתם תוכלו להצטרף בקלות לרשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכוןעורכי הדין ידעו להגיש את כלל הטפסים הנדרשים ולהאיץ את כל שלבי התהליך כך שתוכלו להצטרף לרשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון

רוצים להצטרף לרשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון? חשוב לדעת שכיום יש לא מעט עורכי דין מקצועיים ומנוסים בתחום שמסייעים לקבלנים רבים להשלים את כל שלבי הרישום בקלות ובמהירות. קבלנים רבים נמנעים מהליכי הרישום מחשש להתמודדות עם שלבים ארוכים או עם בירוקרטיה מורכבת. בדיוק לשם כך עורכי דין רבים מציעים שירותי רישום מהירים ויעילים ללא מעט קבלנים בישראל. עורכי הדין ידעו להגיש את כלל הטפסים הנדרשים ולהאיץ את כל שלבי התהליך כך שתוכלו להצטרף לרשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון תוך זמן קצר. חשוב להדגיש כי רק קבלנים רשומים יכולים לבצע עבודות ממשלתיות, כך שהרישום בפנקס הקבלנים מאפשר לקבלנים רבים ליהנות מעבודות רבות שלא יכלו להגיע אליהן ללא הרישום.

קבלן רשום הוא אדם בעל הסמכות החוקית לבצע סוגים שונים של עבודות בנייה. קבלנים רשומים לשיפוצים אחראים על יצירת עיצובים, קבלת אישורים ופיקוח על הפרויקט מתחילתו ועד סופו, לרבות ניהול העובדים וקבלני המשנה.

קבלן שיפוצים מורשה הוא מי שקיבל אישור מהמדינה לבצע שיפוצים בבית. קבלנים אלו נחשבים מומחים בתחומם ויש להם את כל הכלים הדרושים להשלמת פרויקט. כפועל יוצא מכך, קבלן שיפוצים מורשה הוא איש מקצוע שיש לו את המומחיות והידע לפקח, לנהל ו/או לבצע פרויקט שיפוץ. עבודתו עשויה לכלול פיתוח תכנית לשיפוץ, ניהול התקציב ולוח הזמנים, העסקת קבלני משנה במידת הצורך והקפדה על קבלת כל ההיתרים.

האם קבלן רשום שיפוצים יצטרך קבלני משנה?האם קבלן רשום שיפוצים יצטרך קבלני משנה? קבלן עשוי להזדקק לשכור קבלני משנה מסיבות שונות.

קבלן עשוי להזדקק לשכור קבלני משנה מסיבות שונות. למשל, ייתכן שהקבלנים הרשומים יזדקקו לקבלן משנה שיבצע את עבודות החשמל או האינסטלציה, מה שיצריך כמובן קבלן חשמל, קבל אינסטלציה וכו'. בשפה פשוטה, קבלן יצטרך לשכור שירותים של קבלני משנה אם לא יצליח לבצע עבודה בעצמו. ייתכן שהקבלן לא יוכל לבצע את העבודה בעצמו מכיוון שאין לו זמן, ציוד, כישורים או מומחיות, השכלה בתחום וכולי.

מטבע הדברים, קבלני משנה הם אנשי מקצוע שנשכרים לבצע משימה או עבודה ספציפית שהקבלן אינו יכול לבצע. הם עשויים להתקבל לעבודה בשל המיומנות, המומחיות והניסיון שלהם, כמו גם בהתאם להשכלה שלהם בתחומים מסוימים. הסמכות ועוד. אם קבלן רשום שיפוצים אינו רשאי או מסוגל לבצע עבודה, הקבלן יהיה אחראי להעסקת קבלני משנה ולוודא כי הם כשירים לבצע את העבודה. כמו כן, הקבלן גם שוכר בדרך כלל אדריכל או מעצב פנים שיוכל עזור בתכנון הנכון של הפרויקט.

חשוב להזמין קבלן מורשה לכל פרויקט שיפוץ כי:אם קבלן רשום שיפוצים אינו רשאי או מסוגל לבצע עבודה, הקבלן יהיה אחראי להעסקת קבלני משנה ולוודא כי הם כשירים לבצע את העבודה.

לקבלן שיפוצים מורשה תהיה בדרך כלל רשימה של פרויקטים שהוא מסוגל לעבוד עליהם, ורשימה זו תהיה תלויה בכישורים שלו לעבודה. כמו כן, הקבלן יחויב בביטוח לעסק שלו ובדרך כלל יצע אחריות על עבודתו כדי לעבוד מול לקוחות. בתוך כך, תהליך העסקת הקבלן אינו קל כפי שהוא נראה. יש הרבה דברים שצריך לקחת בחשבון לפני ששוכרים מישהו לעבודה. לדוגמה, חשוב לוודא שהקבלן מורשה ורשום, כי ברצונכם להימנע מבעיות משפטיות בעתיד.

בסופו של דבר, יהיה חשוב להזמין קבלן רשום שיפוצים לכל פרויקט שיפוץ כי: 1) יש לקבלן את הכישורים והידע הדרושים לפרויקט השיפוץ שלכם. 2) הם מבוטחים וכך גם עבודתכם ובטיחותכם. 3) תוכלו להגיש נגד קבלנים תלונה אם יהיו בעיות בעבודתם, ככה שיש תמיד עם מי לדבר בשעת צרה. 4) הקבלן יהיה אמון ואחראי על כל קבלני המשנה, העובדים וביצוע העבודה. 5) קבלן רשום שיפוצים יוכל לספק לכם עבודה אשר עומדת במסגרת הזמנית ובמסגרת התקציב שלכם.

קבלן רשום שיפוצים –יש עם מי לדבר במקרה של בעיה

בין אם אתם מחפשים קבלן כללי לפרויקט שיפוצים או קבלן מורשה לביצוע תיקוני בית, חשוב לשכור את שירותיו של קבלן מורשה. הסיבה החשובה ביותר היא, שהקבלנים המורשים יהיו רשומים בפנקס הקבלנים הישראלי. המשמעות היא שהם עברו את כל התהליכים הדרושים ועמדו בכל הדרישות כדי להיות מסוגלים לעבוד בענף שלהם. זה כולל בדיקות רקע, הסמכות, השכלה ורישוי שונות, כדי שתדעו שהם לא יפגעו בבית שלכם או ייקחו את הכסף שלכם וחלילה יברחו.

כפועל יוצא מכך, כאשר שוכרים קבלן, בעלי בתים צריכים תמיד לבקש לראות את רישיון הקבלן. זאת כדי לוודא שהם שוכרים קבלן מורשה, מוסמך ומבוטח. ואם הלקוחות לא בטוחים באמיתתו ובהסמכתו של הקבלן, הם תמיד יכולים להתקשר למחלקת הבנייה המקומית או ל-רשם (איגוד) הקבלנים ולברר את הנושא מול גופים אלו. באופן זה, קבלנים מורשים מספקים שקט נפשי לבעלי בתים כי הם יודעים שכל העבודה תתבצע על פי התקנות ובפיקוח מתאים.

טיפים למציאת קבלן שיפוצים מקצועיקבלן רשום שיפוצים –יש עם מי לדבר במקרה של בעיה בין אם אתם מחפשים קבלן כללי לפרויקט שיפוצים או קבלן מורשה לביצוע תיקוני בית

בשורה התחתונה, מציאת קבלן מקצועי לפרויקט השיפוץ שלכם יכולה להיות משימה לא פשוטה. חשוב למצוא את הקבלן בעל ההסמכה והניסיון הנדרשים, על מנת להבטיח שתקבלו את התוצאות הרצויות ותעמדו במסגרת הזמנים והתקציב שלכם. לפני שמתחילים לחפש קבלן, חשוב לדעת איזה סוג שירותים הוא מספק. כך תוכלו להיות בטוחים שהקבלן יוכל לבצע את העבודה שאתם צריכים. הצעד הראשון במציאת קבלן הוא לבקש הפניות מחברים ובני משפחה. זוהי אחת הדרכים היעילות ביותר למצוא קבלן טוב, מכיוון שהם כבר יודעים על מי הם יכולים לסמוך ועל מי הם לא יכולים. כמו שהמשפט הידוע אומר – אין חכם כבעלי ניסיון.

אם זה לא מסתדר, ואתם מתקשים לאתר המלצות ממכרים, חפשו באינטרנט קבלנים באזור שלכם וראו איך חוות הדעת שלהם. אתם רוצים למצוא מישהו עם ביקורות חיוביות מלקוחות קודמים, כדי שתדעו שהפרויקט שלכם בידיים טובות. ניתן למצוא ביקורות מקוונות במדיות החברתיות, ב"גוגל עסקים" ועוד. אם תעקבו אחר הטיפים והדגשים האלו, תוכלו לדייק את שירותי הקבלנות שתקבלו.

שתפו את המאמר:
צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!