תקנות רישום קבלנים

פנו אלינו עוד היום לקבלת רישיון קבלן במהירות

אנו מתמחים בהוצאת רישיון קבלן במהירות שיא ובמחיר הזול בארץ

ניסיון של 18+ שנים בהוצאת רישיון קבלן בכל רחבי הארץ

לייעוץ ראשוני ללא עלות וקבלת הצעת מחיר פנו אלינו עוד היום

לקבלת הצעת מחיר משתלמת חייגו עכשיו:

תקנות רישום קבלנים

בכדי לפקח ולהסדיר את עניין הבנייה בישראל, נחקק חוק רשמי העוסק בנושא זה כבר בשנת 1969. מטרת החוק היא לסגור את הפרצות הקיימות בעבודות בנייה, המבוצעות על ידי מכלול שלם של בעלי מקצוע העוסקים בתחום, ובכך ליישם עקרונות מחייבים ומהותיים הנוגעים להקמת מבנים ותשתיות בכל רחבי הארץ. משום כך חוק רישום קבלנים משנת 1969 כולל בתוכו מספר תקנות רישום קבלנים, עליהן נעסוק בהמשך מאמר זה.

מהן תקנות רישום קבלנים?

כאמור, חוק רישום קבלנים אשר נחקק בשנת 1969 קובע מספר הנחיות חוקיות לביצוע עבודות בנאיות, כאשר בחוק זה נכללות תקנות משלימות העוסקות בנושא רישום קבלני בנייה כאנשי מקצוע מוסמכים בענף הבנייה. תקנות רישום קבלנים מגדירות למעשה את הקריטריונים לסיווגם המקצועי של קבלנים בתחום, ובכך מסדירות את נושא ביצוע עבודות בנאיות על פי תחום עיסוק וידע מקצועי המותאם לכל בעל מקצוע מוסמך.

תקנות רישום קבלנים

מהי המשמעות של חוק רישום קבלנים

נוסף למשמעות החוקית הקיימת בחוק רישום הקבלנים, מדובר על משמעות מהותית עבור ביטחונם האנשים והדיירים הפונים לבעלי מקצוע מתחום הבנייה. משום שענף הבנייה עוסק בהקמה ופיתוח של מבנים ותשתיות, העבודות הללו מוכרחות להיעשות על ידי אנשי מקצוע מנוסים ואיכותיים בלבד כדי להבטיח את שלמותו של המבנה ו/או התשתית, ומניעת בעיות וכשלים משמעותיים העלולים לעלות בפגיעות גופניות והשלכות נוספות קשות.

בעבר תחום זה היה פרוץ, כך שלא הייתה קיימת וודאות בנוגע לאיכותו של בעל המקצוע הניגש לבצע עבודות בנייה כאלו ואחרות. כיום, הודות לחוק רישום קבלנים, מדובר על נושא בעל חשיבות עליונה הנמצא תחת פיקוחו המתמיד של משרד הבינוי והשיכון. באמצעות תקנות רישום קבלנים רק בעלי מקצוע מוסמכים ומקצועיים יוכלו לבצע עבודות בנייה, זאת על פי סיווגם המקצועי לסוג העבודה המתאימה לכישוריהם.

מי ממונה על הסדרת תקנות רישום קבלנים?

כיוון שמדובר על חוק רשמי מטעם מדינת ישראל, משרד הבינוי והשיכון מינה גוף ייעודי האחראי על הסדרה ופיקוח תקנות רישום קבלנים. גוף זה נקרא רשם הקבלנים, המסופח אל משרד הבינוי והשיכון ופועל מטעמו. רשם הקבלנים מנהל את הליכי רישום קבלנים בפנקס הקבלנים בהיבטים בירוקרטיים הקשורים בכך כמו אישור בקשת רישום, מחיקת רישום של קבלן שלא עמד בתקנות וכן גם הקפאה של קבלן שנמצא בהליכי בירור משמעתיים.

נוסף על ניהול ומחיקת רישום, רשם הקבלנים אחראי גם על תהליכי אכיפה מול קבלנים רשומים שהפרו את תקנות הרישום . כך למעשה אנשים הנעזרים בשירותיו של קבלן רשום ומקבלים שירות לא נאות ומקצועי, יוכלו לפנות בתלונה אל הגורם הממונה עליו (שהוא רשם הקבלנים) ולהיות רגועים כי יקבלו מענה מקצועי לפנייתם.

אילו קבלנים זכאים להירשם בפנקס הקבלנים?

קבלנים העומדים בתקנות רישום קבלנים זכאים להיכנס לפנקס הקבלנים, זאת לאחר שהוכיחו כי צברו את הידע המקצועי והניסיון המעשי בתחום התמחותם. על פי התקנות המופיעות בחוק, קבלני בנייה הרשומים בפנקס המהנדסים וצברו ניסיון בשטח בתקופה של שנתיים רצופות יכולים להירשם כקבלנים מוסמכים, ולקבל רישיון מתאים לכך על פי ענף הבנייה בו הם מתמחים.

סיווג קבלנים על פי תקנות רישום קבלנים

נוסף לקבלת רישיון קבלן רשום והופעה בפנקס הקבלנים הארצי, תקנות רישום מגדירות לכל קבלן רשום את הסיווג המקצועי המתאים לו ביותר, זאת על פי המסמכים והאישורים שהוא צירף במעמד הרישום המעידים על הכשרתו ומקצועיותו. בדרך הזו ניתן להבטיח כי כל קבלן רשום ישויך אל עבודות בנייה התואמות את רמתו המקצועית, במקביל לעידודו לפתח את כישוריו בכדי להיות זכאי להעלות את סיווגו.

מעוניין ברישיון קבלן רשום?

מלא את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם

תוכן עניינים

לשיתוף מאמר זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מעוניין ברישיון קבלן רשום?

מלא את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם

תקנות רישום קבלנים

מאמרים נוספים

התקשרו עכשיו