העסקת עובדים פלסטינים בישראל

תוכן עניינים

העסקת עובדים פלסטינים בישראלאנו חיים במציאות לא רק מורכבת אלא גם מסוכנת, ולכן העסקת עובדים פלסטינים בישראל מצריכה את ההיתרים הרלוונטיים. אם אתם לקראת התהליך ולא בטוחים כיצד לפעול, צוות היחידה לרישום קבלנים עוסק במתן ייעוץ, ליווי מקיף וסיוע בכל מה שקשור להוצאת היתרי העסקה של עובדים פלסטינים בישראל. אם אתם רק צריכים מידע נוסף בנקודה הזו, המשיכו לקרוא. 

כאמור, העסקת עובדים פלסטינים בישראל מצריכה את ההיתרים הנדרשים לכך. זאת, כאשר קבלנים בכל התחומים צריכים לעמוד באי אלו קריטריונים על מנת להיות זכאים להיחשב מעסיקים של עובדים פלסטינים. על מנת להעסיק עובד פלסטיני בישראל, פונים לרשות האוכלוסין וההגירה ומצרפים את המסמכים הבאים שנעבור עליהם במדריך הבא. יש לציין, פנייה לרשות האוכלוסין וההגירה לא תהיה רלוונטית במקרה שהפועלים מגיעים מאזור יהודה ושומרון. במקרים אלו, יש לפנות לאגף שירות למעסיקים (מת"ש). היתרונות בהוצאת ההיתר הם:

 1. עבודה באופן חוקי. 
 2. שקט נפשי בידיעה שאתם מעסיקים פועלים עם היתר.
 3. חיסכון אפשרי בעלויות בזכות כוח עבודה זול יותר. 
 4. עבודה מקצועית בזכות מומחיות של אנשי מקצוע שונים.  

למה להוציא היתר עובדים פלסטינים בישראל?

בסופו של דבר, אם להניח בצד את העובדה ששוהים בלתי חוקיים עשויים להיות מסוכנים ברמה הביטחונית בישראל, הרי שהעסקה לא חוקית של שב"ח גובלת בעבירה לכל דבר. כאשר קבלנים מבצעים עבירה מהסוג הזה, הם חשופים להגשת כתבי אישום בכל מיני דינים שונים. אם הקבלן נמצא אשם, רישיון העבודה שלה עשוי להיפגע כתוצאה מכך. 

חשוב לציין, במקרים מסוימים לא יהיה שום צורך להוציא את היתר ההעסקה לעובדים, כמו למשל במקרים של עובדים פלסטינים אשר נמצאים במסגרת איחוד משפחות. במקרים אלו ובמקרים בהם העובד מקבל היתר העסקה, יהיה ניתן להעסיק את העובדים בתחומים הבאים:

 • בנייה ובניין. 
 • מלונאות ואירוח. 
 • חקלאות מסוגים שונים. 
 • מסעדנות. 
 • מוסדות סיעודיים, שירותים ותעשייה.

מהם הקריטריונים להעסקת עובדים פלסטינים בארץ?

כאמור, קבלנים אשר מעסיקים עובדים פלסטינים בישראל מתחייבים לאי אלו גורמים שונים אשר ישליכו על העסקת הפועלים. בהקשר הזה של הדברים, אלו הם הקריטריונים לקבלת היתר העסקת עובדים פלסטינים בישראל:

 1. העובד הפלסטיני צריך להיות מועסק במשרה מלאה. 
 2. אותו עובד צריך להחזיק גם בהיתר שהייה בישראל. 
 3. העובד יהיה רשאי לעבוד רק אצל אותו קבלן שהגיש את בקשת ההיתר. 

חשוב לציין, ישנם קריטריונים נוספים שבהם הקבלנים צריכים לעמוד, אך הקריטריונים שלעיל הם העיקריים והחשובים שצריך למנות בתחילת התהליך. זאת, מכיוון שהחובה על הגשת הבקשה קבלת היתר השהייה וההעסקה בישראל היא תחת האחריות של הקבלן. במילים אחריות, הקבלן הוא זה שאמור להניע את התהליך של קבלת אשרת שהייה והיתר העסקה עבור העובד. 

לאילו זכויות זכאים עובדים פלסטינים?

בדומה לעובדים בעלי אזרחות ישראלית, עובדים פלסטינים זכאים לאותן זכויות. זאת, לרבות זכויות מכוח הסכמים קיבוציים כאלו ואחרים. כמו כן, העובדים הפלסטינים זכאים בנוסף לכך גם לזכויות צווי הרחבה באותו התחום שהם עובדים בו. 

כמו כן, יש לבדוק כל מקרה לגופו, שכן בחלק מהענפים העובדים יהיו זכאים לזכויות אחרות. אם אינכם בטוחים כיצד להתנהל בבחינת זכויות העובדים, ההמלצה הכי טובה היא להסתייע באחד מ-2 הגורמים הבאים:

 1. עורך דין העוסק בתחום של היתר העסקת עובדים פלסטינים בישראל. 
 2. חברות מקצועיות העוסקות בליווי מקיף בתהליך קבלת ההיתר, כדוגמת חברת היחידה לרישום קבלנים. 

אם אתם מעוניינים להגיש את בקשת ההיתר בעצמכם

כיצד להגיש בקשת היתר העסקת עובדים פלסטינים? 

 • שלב ראשון: יהיה עליכם להגיש בקשה לקבלת היתר העסקה ובמקביל לפתוח תיק מעסיק ברשות האוכלוסין וההגירה.
 • שלב שני: המעסיק יידרש להגיע ללשכת השירות למעסיקים כדי להגיש את המסמכים הרלוונטיים.
 • שלב שלישי: לאחר פתיחת תיק מעסיקים והגשת בקשה להיתר העסקה,  המעסיק צריך להגיש בקשה למתן רישיון עבודת עובדים פלסטינים.

במקביל לביצוע השלבים שלעיל, חשוב לוודא שיש בידיכם את כלל המסמכים הנדרשים לכל שלב ושלב. אחרת, ההיתר לא יינתן לכם ותמצאו את עצמכם אובדי עצות. במקרים אלו, עדיף לקבל סיוע מאת חברה המתמחה בהוצאת ההיתרים. 

למה כדאי לקבל סיוע בקבלת היתר ההעסקה?

בין אם אתם קבלנים בתחום כזה או אחר, אתם מודעים למורכבויות אשר כרוכות בעבודה שלכם, אף אחד לא צריך לספר לכם על זה. עם זאת, חשוב לדעת שישנן דרכים ושיטות להקל על עבודות ותחומים כה מורכבים כמו בנייה, חקלאות, תעשייה על סוגיה ועוד. בתוך כך, ניתן להקל על התהליך בעזרתן של חברות מומחיות בתחום, כדוגמת היחידה לרישום קבלנים – סיוע בקבלת היתרים לעובדים פלסטינים. 

צוות היחידה לרישום קבלנים מונה אנשי מקצוע בתחומים שונים, כאשר המטרה של צוות החברה היא להקל על הקבלנים כמה שניתן בתהליך קבלת היתר ההעסקה. באופן הזה, חברת היחידה לרישום קבלנים מאפשרת לאותם קבלנים להתמקד בהיבטים אחרים וחשובים לא פחות של העבודה שלהם. 

היחידה לרישום קבלנים – במה עוסקת? 

היחידה לרישום קבלנים עוסקת בתחומים שונים בענפי הבנייה, כאשר הליווי של היחידה לרישום קבלנים הוא מה שיכול לעשות את ההבדל בין תהליכים שצולחים לבין כאלו שמתעכבים. החברה מחזיקה בשנות ניסיון רבות בכל הנגע לליווי וכן ייעוץ להוצאת רישיון קבלן בסטנדרטים הגבוהים ביותר. 

עם היחידה לרישום קבלנים שמלווה אתכם באופן צמוד ומקיף, אתם תוכלו לקבל את היתר העסקת העובדים הפלסטינים שלכם בהקדם. באופן הזה של הדברים, תהליכי הבנייה יסבלו מכמה שפחות עיכובים ומקרי בלת"מ למיניהם. לסיכום, סיוע מקצועי בתחומי קבלת ההיתרים עשוי להיות לא רק מומלץ, אלא כמעט בגדר חובה ערב המורכבות הכרוכה בתהליכים אלו. אם כך, תנו למקצוענים לעשות את שלהם כדי להוציא את ההיתרים הנדרשים לכם.

העסקת עובדים פלסטיניםהעסקת עובדים פלסטינים נפוצה בעיקר בענף הבנייה, עם זאת ניתן לראות שעובדים פלסטינים עובדים גם בתחומים אחרים בארץ כמו סיעוד, חקלאות, מסעדות, מלונאות ועוד. העסקת פלסטינים תורמת לשני הצדדים, הן מבחינת שכר והן מבחינת עבודה סדירה של עובדים קבועים. כדי להעסיק עובדים פלסטינים יש לדאוג להיתר עבודה, אישור עבודה מטעם הרשויות. הרשויות בוחנות כל מקרה לגופו, ורק לאחר מכן ניתן יהיה להתיר לעובד להיכנס לשטח ישראל. 

העסקת עובדים פלסטינים – למה צריך את זה?

העסקת עובדים פלסטינים נוגעת להרבה תחומי עבודה, אך התחום הבולט מבניהם הוא ענף הבנייה. בעבר וגם היום, קבלנים רבים מתקשים למצוא עובדים יהודים בענף זה, רוב העובדים הם עובדים פלסטינים או עובדים זרים. ענף הבנייה מרכז בתוכו גם עובדים יהודים, כאשר הם נמצאים בתפקידים ניהוליים. נוסף על כך, קבלנים בוחרים להעסיק עובדים פלסטינים בשל המיומנות שיש לרובם בתחום, ככה ניתן לחסוך בכוח אדם ואף לקבל תוצאות מהירות יותר בעלויות נמוכות יחסית. העלויות הן כן זהות לכתוב בחוק, אין הסדר אשר מאפשר למעסיק לשלם שכר נמוך יותר מהשכר המינימלי במשק. עם זאת, כמעט ולא ניתן למצוא עובדים יהודים בתחום הבנייה, ובמיוחד כאשר מדובר על תשלום מינימום. 

העסקת פלסטינים – אישור עבודה

כדי שקבלן יוכל להעסיק עובדים פלסטינים עליו לעבור שורה של תהליכים בירוקרטיים מול הרשויות, בין היתר מול אגף שירות למעסיקים ברשות האוכלוסין וההגירה, המשרד לבינוי ושיכון ואחרים. בתור התחלה, כדי לקבל אישור עבודה על בעל המקצוע להיות קבלן רשום בפנקס הקבלנים. בכדי להיות רשום בפנקס הקבלנים על בעל המקצוע להחזיק בניסיון של 12 שנים, ולעבור את ההסמכות הרלוונטיות. קבלן שאינו רשום תחת רשם הקבלנים אינו יכול להעסיק עובדים פלסטינים. מוטב להדגיש דבר נוסף, לא בכל תחום בענף הבנייה ניתן להעסיק עובדים פלסטינים, ניתן לראות את הקטגוריות הרלוונטיות להעסקה במשרד שיכון ובינוי. 

כדי לקבל אישור עבודה לעובדים פלסטינים, על המעסיק להגיש בקשה להעסקה ולאחר מכן, הרשויות בוחנות העדר עבר פלילי וביטחוני. לאחר מכן, על בעל המקצוע יהיה להמשיך בתהליך וגם הוא צריך להסדיר את ההעסקה מול הרשויות. חובה להעסיק עובדים פלסטינים במשרה מלאה, לא ניתן להעסיק עובדים במשרה חלקית ולא ניתן להעביר עובדים פלסטינים בין מעסיקים שלא כדין. אישור העבודה תקף לזמן מוגבל, יש אישורים שהם זמניים לטווח הקצר, ואילו אחרים לטווח הארוך (בדרך כלל עד שנתיים). תהליך הוצאת האישורים אינו בתשלום, עם זאת הוא כן כרוך בתהליכים בירוקרטיים שגוזלים זמן יקר.

העסקת פלסטינים באמצעות חברה מתווכת

יש חברות חיצוניות שתפקידן לייעל את הזמן שלכם. איך בדיוק? החברות לוקחות על עצמן את התהליך הבירוקרטי, ככה שהקבלן אינו צריך לדאוג להנפקת המסמכים, הצהרות וכד' כדי להעסיק עובדים פלסטינים. העסקת עובדים פלסטינים יכולה להיות באמצעות אותן חברות שהן עובדות מול הרשויות ומזרזות תהליכים. חשוב להדגיש שגם יש לא מעט קבלנים שמעסיקים עובדים פלסטינים ללא אישור. העסקת עובדים פלסטינים ללא היתר עבודה היא מסוכנת, גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינה תדמיתית של בעל המקצוע. קבלן אשר נתפס מעסיק עובדים פלסטינים שלא כדין צפוי לעמוד מול העונשים הקבועים בחוק, וכמו כן גם העובד נמצא בסיכון לשלילת היתר עבודה עתידי. 

תנאי העסקת עובדים פלסטינים

כפי שציינו, כדי להעסיק עובדים פלסטינים על העובד להיות עם היתר עבודה. היתר העבודה גם כפוף לזכויות דיני עבודה. בעל המקצוע חייב לדאוג לעובד לשכר על פי דיני העבודה, לינה, אוכל, הסעות ועוד. ריכזנו עבורכם מספר דברים שחשוב לדעת להעסקה חוקית. עקב מקרי עבר, כיום הממשלה מחמירה בכל הנוגע להעסקת עובדים פלסטינים וכניסתם לישראל. כדי שיוכלו עובדים פלסטינים למקום העבודה יש לדאוג להסעות, כל מסיע עובדים פלסטינים ללא רישיון, וזה נכון גם לגבי לינה צפוי לעמוד לעונשים המגיעים לשתי שנות מאסר ועד ארבע שנות מאסר. 

על מעסיק של עובדים פלסטינים להסיע את העובדים על חשבונות מהמחסום בו הם נמצאים ועד למקום העבודה, ובתום יום העבודה להחזיר אותם. כמו כן, חייב המעסיק לדאוג להחזרי הוצאות עבור נסיעות מביתו של העובד ועד למחסום. על העובד כמובן להוכיח שאכן נסע מביתו ועד למחסום. החזרי ההסעות ליום ינועו בין 22.60 ועד כ-30 ש"ח. או לפי עלות של כרטיסיית נסיעות (חופשי חודשי). כמו כן, גם תנאי הלנת עובדים פלסטינים הם בהתאם לחוק, החוק המפורט קובע מהו "מגורים הולמים", ומהן ההוצאות בגין הלנת עובדים. 

האם העסקת עובדים פלסטינים זולה בהכרח?

התשובה היא די שנויה במחלוקת, אך כמובן שיש סייגים לכאן ולכאן. נסביר, העסקת עובדים פלסטינים הינה בהתאם לדיני העבודה שנוגעים גם לדיני העסקה של יהודים בארץ ישראל. עם זאת, כפי שציינו קיים מחסור עובדים יהודים בענף הבניה, הסיעוד, חקלאות ואף מסעדנות (בעיקר שוטפי כלים). עקב כך, לא דווקא השכר הוא מה שמעסיק את הקבלנים, אלא הרצון לשמור על עבודה סדירה ורצופה. כמו כן, עובדים פלסטינים מוכנים לעבוד בתשלום מינימום מכיוון ששם המחייה זולה, והמשכורת של המינימום בארץ גבוהה ביחס לשכר שהם מקבלים תחת הרשות הפלסטינית. האם זה מוזיל למעסיק את העלויות? ברוב המקרים, העלויות כן נמוכות יותר – גם כאשר העובד נמצא עם היתר עבודה. יש קבלנים אשר בוחרים להעסיק עובדים פלסטינים ללא אישור עבודה ובכך הם יכולים להוזיל את השכר אותו הם משלמים בשיעור של 20 עד 30 ש"ח ליום. אנחנו כמובן לא היינו מוכנים לקחת סיכון כזה, מכיוון שכן מתבצעת אכיפה די נוקשה בתחום. 

שתפו את המאמר:
צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!