חוק רישום קבלנים

פנו אלינו עוד היום לקבלת רישיון קבלן במהירות

אנו מתמחים בהוצאת רישיון קבלן במהירות שיא ובמחיר הזול בארץ

ניסיון של 18+ שנים בהוצאת רישיון קבלן בכל רחבי הארץ

לייעוץ ראשוני ללא עלות וקבלת הצעת מחיר פנו אלינו עוד היום

לקבלת הצעת מחיר משתלמת חייגו עכשיו:

חוק רישום קבלנים

ענף הבנייה עוסק באינספור תחומים ותהליכים מהותיים הקשורים אל פיתוח והקמה של מבנים ותשתיות בארץ, דבר המצריך פיקוח והסדרה איכותית ויעילה מטעם המדינה. משום כך נחקק חוק רישום קבלנים בשנת 1969 המתווה תקנים והסדרים חוקיים, בהם אנשי מקצוע בתחום הבנייה צריכים לעמוד.

חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות

חוק זה מעניק למעשה הכרה רשמית וחוקית בקבלנים מקצועיים המוסמכים לעסוק בענפי הבנייה השונים. לשון חוק רישום קבלנים קובעת את התנאים והתקנות בהם הקבלנים נדרשים לעמוד, זאת כדי לקבל את הזכאות להיכלל ברשימת הקבלים הרשומים ולהחזיק ברישיון קבלן מוסמך מטעם המדינה.

חוק רישום קבלנים

מה המשמעות של חוק רישום קבלנים?

כיוון שענף הבנייה עוסק בנושאים מהותיים הנוגעים לפן הבטיחותי, קיים צורך להסדיר את התקנות והנהלים הנוגעים לכך ובמקביל גם לפקח ולאכוף התנהלות שאיננה תקנית. קבלני בנייה ותשתיות הם אנשי המקצוע העוסקים בתחום זה, ולכן חוק רישום קבלנים נועד לבחון את מקצועיותם של בעלי המקצוע באמצעות הגדרת תנאים מחייבים של איכות, מקצועיות וניסיון בענף בו כל קבלן מתמחה וכך בהתאם להכניס לרשימה אחת את אלו שעמדו בתנאים ובתקנות.

מי הגוף הממונה על הליכי חוק רישום קבלנים?

פיקוח והסדרת תקנות חוק רישום קבלנים, ובכלל התנהלות בירוקרטית בכל תהליכי הרישום, מנוהלים ומבוצעים על ידי מחלקת רשם הקבלנים. מחלקה זו מונתה על ידי משרד הבינוי והשיכון, שהינו המשרד הממשלתי האחראי על נושא הדיור ותחום הבנייה בארץ. רשם הקבלנים מקבל לידיו את טפסי בקשות הרישום בפנקס הקבלנים, ובסמכותו לבחון האם הקבלן עומד בתנאי הסף, והאם הוא זכאי לקבל רישיון חוקי של קבלן רשום.

אילו קבלנים יכולים לבצע רישום חוקי?

ענף הבנייה מחולק למגוון ענפים ותחומים, וכך בהתאם קבלנים בתחום הבנייה יכולים להוציא רישיון קבלן רשום על פי ההתמחות העיקרית שלהם. לדוגמה קבלן חשמל מקצועי ומיומן בתחומו רשאי להגיש בקשה לקבלת רישיון חשמלאי מוסמך, ואילו קבלן שלד יגיש בקשה לקבלת רישיון קבלן שלד מוסמך הרשום בפנקס הקבלנים הארצי. קבלנים המתמחים בכמה ענפים שונים יכולים לקבל כמה רישיונות, זאת בהתאם להתמחותם המקצועית בתחום והחלטת רשם הקבלנים להכירם כקבלנים מוסמכים.

כיצד תהליך הרישום מתבצע?

כל קבלן בנייה רשאי להגיש בקשה להוצאת רישיון קבלן רשום, בין אם מדובר על קבלן יחיד או חברה קבלנית. במקרה של רישום קבלן יחיד, על בעל המקצוע להגיש לרשם הקבלנים טופס רישום יחיד לאחר מילוי כל הנתונים הדרושים בו, ובנוסף אליו לצרף גם מסמכים נוספים הכוללים תעודת זהות, אישור רואה חשבון של עוסק מורשה וניהול ספרי חשבונות, תצהיר חתום מטעם עורך דין וכן אסמכתא המעידה על עבר פלילי נקי.

נוסף למסמכים בירוקרטיים אלו, כל קבלן בנייה המעוניין להירשם בפנקס הקבלנים מוכרח להציג אישורים ומסמכים המעידים על הניסיון המקצועי שהוא צבר בענף התמחותו, כמו תעודות סיום ממוסד לימודים מוכר, חוזים והסכמים לביצוע עבודות בנאיות, ביצוע פרויקטים ומכרזים ציבוריים וכל תיעוד רלוונטי אחר.

חוק רישום קבלנים – מה היתרונות בכך?

באמצעות חוק רישום קבלנים, המאפשר רישום קבלני בנייה ברשימה מוסדרת וחוקית, ניתן לומר כי בעלי המקצוע הרשומים וכן הציבור הרחב מרוויחים מחקיקה זו. עבור הקבלנים הרשומים מדובר על אפשרות להגדלת והרחבת ההצלחה העסקית של החברה, מבחינת מוניטין ומבחינה כלכלית, כיוון שהופעה בפנקס הקבלנים מהווה אישור רשמי לכך כי אותו קבלן הינו מקצועי, איכותי ואמין לביצוע מגוון עבודות ופרויקטים בתחום התמחותו.

גם עבור הציבור הרחב המחפש אחר בעל מקצוע ישר והגון, מקצועי ויסודי חוק רישום קבלנים מעניק יתרון משמעותי לתהליך החיפוש ומציאת קבלן מוסמך ואיכותי. בדרך הזו אנשים פרטיים, וכן גם חברות ויזמים, יכולים להגיע אל בעלי מקצוע מתחום הבניה ולהיות בטוחים כי הם נמצאים בידיים טובות. גם במקרה והקבלן הנבחר חרג מאמינותו או מקצועיותו, ניתן לפנות בתלונה אל הגוף הרשמי הממונה עליו בכדי להגיש תלונה.

חוק רישום קבלנים בהתאם לתחום עיסוק

כדי להבטיח שכל קבלן בנייה רשום יבצע את עבודתו על הצד הטוב והמקצועי ביותר, תהליך הרישום בפנקס הקבלנים וקבלת רישיון קבלן רשום מותנה בהגדרתו של כל בעל מקצוע על פי תחום עיסוקו. כך לדוגמה קבלן שיפוצים המתמחה בעבודות שיפוץ מבנים ובתים יוכל לקבל רישיון מתאים, ובהתאם לגשת ולבצע עבודות שיפוץ על פי הגדרת העיסוק המשויכת לו במעמד קבלת הרישיון, וכל עבודת בנייה אחרת לא תוכל להתבצע על ידו אלא רק באמצעות קבלן מנוסה אחר בתחומו.

הגדרת החוק לשיוכו של כל קבל מקצוע לתחום עיסוקו היא מהותית ביותר, כיוון שכך ניתן להבטיח כי כל בעל מקצוע בענף הבנייה יבצע את עבודתו על פי הניסיון והידע המקצועי שצבר. עבודות בנאיות של מבנים או תשתיות הן קריטיות ומשפיעות על רמת הבטיחות הקיימת בהן, ולכן חשוב שרק קבלנים מוסמכים על פי תחום עיסוקם יבצעו את העבודה.

מהם התנאים לקבלת רישיון קבלן רשום?

חוק רישום קבלנים מגדיר את התנאים למתן רישיון קבלן מוסמך על פי מקצועיותו וניסיונו של בעל המקצוע, ולכן בהתאם לחוק הרישום רק מהנדסים ו/או אדריכלים שמחזיקים בניסיון של שנתיים רצופות לפחות יוכלו להירשם, ולקבל לידיהם רישיון קבלן רשום. על אף ההעדפה הברורה לאנשי מקצוע בעלי השכלה אקדמית נרחבת בתחום הבנייה, חוק רישום קבלנים מעניק אישור מיוחד לביצוע הרישום גם עבור קבלנים שאינם מחזיקים בתעודת סיום מטעם מוסד אקדמי.

הודות לכך, גם קבלנים מקצועיים שעברו הכשרה מקצועית בבית ספר להנדסאים או טכנאים יוכלו להגיש בקשה לרישום כקבלנים מוסמכים, זאת בתנאי שיש להם ניסיון מעשי בשטח של ארבע שנים לפחות מתוך שמונה השנים האחרונות. גם מנהלי עבודה ללא תעודה אקדמית או טכנית יוכלו לקבל אישור מיוחד לרישום, זאת על פי החלטת רשם הקבלנים ובתנאי כי אותם בעלי מקצוע עברו קורס מקצועי מתאים ומחזיקים בניסיון מעשי של שש שנים לפחות.

סיווג קבלנים על פי חוק רישום קבלנים

נוסף על רישום הקבלן המוסמך בפנקס הקבלנים, והכרתו כאיש מקצוע מיומן ומקצועי, חוק רישום קבלנים מעניק לכל קבלן רשום סיווג מתאים המייעד אותו לבצע עבודות ופרויקטים בהיקפים כספיים מוגדרים. ישנם חמישה דרגות סיווג בענף הבנייה, כאשר הסיווג הנמוך ביותר מאפשר לקבלן לבצע עבודות בנאיות בהיקפים נמוכים, ואילו הסיווג הגבוה ביותר מאפשר לקבלן הרשום לבצע עבודות ופרויקטים גדולים ומשמעותיים ללא הגבלה בהיקפם הכספי.

קביעת הסיווג נקבעת על ידי רשם הקבלנים, זאת בהתאם לניסיון והמקצועיות שיש לכל קבלן על פי המסמכים והאישורים שהוא הציג במעמד בקשת הרישום.

כיצד ניתן להעלות את הסיווג המקצועי?

כיוון שהסיווג המקצועי של הקבלן משפיע באופן ישיר על ההיקף הכספי של עבודתו, וכך פיתוח והצלחת העסק הנמצא בבעלותו, קיימת אפשרות להעלאת סיווגו של הקבלן בהתאם להעלאת המקצועיות והניסיון שהוא צבר במהלך הזמן. סיווג גבוה מעיד למעשה על קבלן בנייה מנוסה וותיק יותר, ולכן קבלן בעל סיווג נמוך המעוניין להעלות את רמת סיווגו המקצועי – יוכל לעשות זאת במרוצת הזמן באמצעות ביצוע מגוון פרויקטים ועבודות בנאיות בתחום עיסוקו.

מעוניין ברישיון קבלן רשום?

מלא את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם

תוכן עניינים

לשיתוף מאמר זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram

מעוניין ברישיון קבלן רשום?

מלא את הטופס הבא ונחזור אליך בהקדם

חוק רישום קבלנים

מאמרים נוספים

התקשרו עכשיו